Olga Stehlíková

Mojenka

Laudatio

Andrea Tachezy tímto souborem ilustrací mistrovsky ovládla vlastní výrazový rejstřík a povýšila svoji dosavadní estetiku. S citem a empatií tu uchopila téma smrti, o němž promlouvá souběžně s autorkou textu svými obrazy – i v nich jsou obsaženy niterné, subtilní příběhy, evokované noblesní prací se strukturami a s barevným akcentem.

Anotace

Když je vám deset a svět se postaví na hlavu… Magdaléna má ráda les, mech, kapradiny, různé odstíny zelené barvy, zvířecí stopy a parůžky. Nesnáší svoje nemožné jméno, chovatelský kroužek, kde „vězní“ zvířata, a přírodopisářku, protože ta její nadstandardní zájem o určité oblasti přírodopisu považuje za provokaci. A hlavně nenávidí parazity, hálky na listech stromů a raky. Proč? Protože její maminka je nemocná. Silný příběh dívky, která se musí vyrovnávat se situací, kdy do úzkého rodinného kruhu zasáhne nemoc a otřese zdánlivými jistotami jako zemětřesení. Díky vřelému humoru a pevným vztahům mezi nejbližšími se podaří vyžehlit i Mojenčiny...

O autorce

Olga Stehlíková je básnířka, autorka knih pro děti, literární publicistka a editorka. Vystudovala bohemistiku, obecnou lingvistiku a publicistiku. Připravuje magazín Tvaru online Ravt, řídí edici poezie Odeon a píše interpretace básnických sbírek pro ČT Art (pořad Jedna báseň). Od roku 2014 vydala tři básnické sbírky: Týdny, Vejce / Eggs (dvojjazyčně, s vinylem a hudbou Tomáše Brauna a v překladu Davida Vichnara) a Vykřičník jak stožár. S Milanem Ohniskem napsala pod pseudonymem Jaroslava Oválská sbírku Za lyrický subjekt. Skladba O čem mluví Matka, když mlčí vyšla knižně v roce 2020. Publikovala také povídky a čtyři novely pro dětské čtenáře (nejnověji titul Mojenka, 2022).Je nositelkou ceny Magnesia Litera, Básně CZ/SK za poezii a ceny Tvárnice za literární kritiku. Její básně byly přeloženy do třinácti jazyků, jsou součástí mnoha zahraničních antologií poezie; knižně jí vyšel výbor v němčině, rumunštině a slovinštině. Žije a pracuje v Praze. 

O ilustrátorce

Andrea Tachezy je výtvarnice, absolventka ateliéru filmové a televizní grafiky na VŠUP. Ilustrovala pro různá nakladatelství téměř ke třicítce knižních titulů, za něž dostala spousty cen. Za tituly Ferdinade!, Bořivoj a blecha Fló a Dům číslo 226 dostala ocenění Zlatá stuha. Kniha O čem sní byla nominována na cenu Czech grand design 2016. Tento titul byl také zařazen do katalogu White Raven Internationale Jugendbibliothek v Mnichově. Když zrovna neilustruje, vymýšlí, navrhuje a realizuje drobné designové produkty do svého e-shopu (www.andreatachezy.cz) nebo se toulá po lese na koni nebo se psem nebo s oběma.

 

Ilustrátor: Andrea Tachezy
Nakladatel: Host
Počet stránek: 180
Formát knihy: 135 x 202

Kniha vyhrála v této kategorii:

Výtvarná část - b) knihy pro starší děti a mládež

Mojenka

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy