Vojtěch Mašek

Panáček, pecka, švestka, poleno a zase panáček

Jsou-li ostatní oceněné knihy považovány za výjimečné svým formátem a pojetím, nevím, jak popsat lépe velkorysost právě tohoto titulu. Asi nemá cenu velebit úlohu Baobabu na místním knižním pískovišti za to, že každým byť neceněným a nedoceňovaným titulem dělá obrovskou službu všem ostatním nakladatelům.

Ilustrace textu Vojtěcha Maška od Chrudoše Valouška a v grafické úpravě Juraje Horvátha dělají z knihy takový malý zázrak poněkud větších rozměrů. Zdánlivá brutalita Valouškova linorydla spolu se sebejistou Horváthovou typografií – jistě, pár drobností bych jako známý hnidopich v typografii opravil – způsobily, že knihy se může s vervou chopit jak dospělý čtenář, tak nedospělý ještě nečtenář, a nemusejí mít strach, že jí či sobě nějak ublíží. Dítě s ní může mlátit staršího bráchu po hlavě, táta na ní může dětem nosit snídani a všichni z ní můžou mít radost, pokud nikomu – ani mámě – nebude vadit, že se nikam nevejde a všude trčí. Ale to je přece na knihách to nejlepší, že se jich jen tak nezbavíte, když je máte rádi.

Ilustrátor: Chrudoš Valoušek
Nakladatel: Baobab
Počet stránek: 92
Formát knihy: 285 x 345

Kniha vyhrála v této kategorii:

Výtvarná část - d) výtvarný počin roku

Panáček, pecka, švestka, poleno a zase panáček

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 25 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy