Robin Král, Petr Svobodný

Pozor, doktor!

Dějiny medicíny v sedmi dnech a v sedmi oblastech lékařství od pravěku až po současnost. Výpravně provedená encyklopedie představuje nejrůznější oblasti lékařství, přičemž srovnává historický a současný přístup. Čtenáři se tak například dozvědí, jak se chirurgie vyvinula od pravěké trepanace k narkóze a transfuzi krve anebo že proti moru se dnes místo sebemrskačství a bezhlavého útěku bojuje moderními antibiotiky. Bohatě ilustrovaná kniha nabízí vhled do lékařské profese i do jejího vývoje od pravěku po současnost a po jejím přečtení si leckdo uvědomí, že jít dnes k zubaři není zdaleka taková hrůza jako před dvěma sty lety… Naučný, ale čtivý text knihy doprovázejí hravé básně Robina Krále.

Kniha byla nominována v soutěži Nejkrásnější česká kniha roku 2018.

O autorech

Petr Svobodný (*1958) je český historik působící na FF UK. Odborně se zaměřuje na dějiny lékařství a univerzitní dějiny.

Robin Král (*1981) je básník, textař a překladatel. Vystudoval estetiku na FF UK a Tvorbu textu a scénáře na Konzervatoři a VOŠ J. Ježka, kde nyní působí jako pedagog. Zaměřuje se především na poezii pro nejmenší. Svět dětských tužeb a fantazií zachytil v poetických pásmech Šimon chce být krotitelem (Portál, 2011)Z Kroměříže do Paříže (Portál, 2012) a v netopýří leporelové hříčce Ferdinande! (Běžíliška, 2014). Za knihu Vynálezárium (Bežíliška, 2015), plnou humorných veršů o vzniku vynálezů, které autor představuje nejrůznějšími básnickými formami, a v níž se důmyslně prolínají ilustrace s textem, získal cenu Magnesia Litera, kniha byla také oceněna Zlatou stuhou v literární i výtvarné části. Kromě dětských knížek píše či překládá písňové texty, spolupracuje mj. s Divadlem Spejbla a Hurvínka a řadou zpěváků a kapel. Vydal knihu a CD písňových textů Ukolébavky (Pikola, 2017)

O ilustrátorce

Nikola Logosová (*1992) vystudovala ateliér ilustrace a grafického designu na VŠUP v Praze a je členkou audio-vizuální skupiny Gauner. Věnuje se komiksu, grafice, plakátu a tvorbě šperků. S Robinem Králem výtvarně spolupracovala už na knížce Pohádka o Opuštěněti (2015) a leporelu Rekomando (2015). Se spisovatelem Markem Šindelkou spolupracovala na komiksu Jaro (2014), vytvořila vlastní komiksovou verzi románu Ladislava Fukse Pan Theodor Mundstock (2012).

Ilustrátor: Nikola Logosová
Nakladatel: Běžíliška
Počet stránek: 96
Formát knihy: 230 x 230

Kniha vyhrála v této kategorii:

Výtvarná část - c) literatura faktu pro děti a mládež

Pozor, doktor!

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy