Jana Jašová

Psí dny

Červencová vedra dopadla na Kostelec plnou vahou a šesťačku Rebeku Voříškovou, jejímž tělesným proporcím i rodinným poměrům rozhodně není co závidět, čeká jen další smutná schovávačka před vrstevníky na domácí zahradě. Osamělá zakomplexovaná holka z městečka pyšnícího se leda tím, že leží v úředně uznaném pupku republiky, však ještě netuší, že tyhle prázdniny budou i pro ni čarovné. Kostelcem začala šmejdit černá kočka s uhrančivýma očima a vybudila k akci elitu místních psů, kteří tu – světe, div se – přežívají v partyzánském maskování za domácí mazlíčky, protože ve zdejším kraji před pár tisíciletími havarovali při vesmírné pouti na Zaslíbenou planetu. Pokud jim ale Rebeka pomůže opatřit vzácnou slitinu z laboratoře bláznivého pražského profesora, bez níž jejich raketa neodstartuje, je šance na nalezení psího ráje znovu reálná.

No tě pac! Zvládne dívka důležité poslání sama, anebo bude lepší, když ji do víru velkoměsta doprovodí i někdo dvounohý a čtyřnohý? Najde vedle bájného orichalka i něco podobně vzácného? A jaký dopad to bude mít na soužití lidí s říší jejich nejvěrnějších společníků? Rebečina záchranná mise je plná legračních kliček, honiček a stříleček, kočkování i peskování, v nichž se obrazy v poťouchlém stylu Karla Poláčka střídají s fantastickou prostořekostí ráže Terryho Pratchetta. Koneckonců tlapky osudu jsou nevyzpytatelné – a pádí takovým tempem, že nezasvěcenec žasne a pejskař se diví.

O autorce

Jana Jašová se narodila v roce 1968. Je překladatelka z AJ na volné noze, předtím pracovala jako redaktorka v několika pražských nakladatelstvích a překládala souběžně s prací. Překládá hlavně beletrii pro Euromedii, Albatros, Ledu, Fortunu, Víkend, Mladou frontu a další. V roce 2010 získala Zlatou stuhu za nejlepší překlad (titul Zrádce přísahy) a byla zapsána na Čestnou listinu IBBY.

O ilustrátorce

Andrea Tachezy (1966) se po studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové věnovala grafice. Po úspěšném konkurzu začala její ilustrátorská cesta, trvající dodnes. Ilustruje knihy, především pro děti, našich i zahraničních autorů (Dráček s červenýma očima, Já, štěně, Pohádky o domovních znameních, řada Za zvířátky... aj.). Vytváří kalendáře a výtvarné dárky. Vystavuje doma i v zahraničí. Je velkou milovnicí přírody.

Ilustrátor: Andrea Tachezy
Nakladatel: Meander
Počet stránek: 272
Formát knihy: 200 x 200 mm

Kniha vyhrála v této kategorii:

Literární část (Původní česká slovesná tvorba) - b) beletrie pro mládež

Psí dny

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 25 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy