Zuzana Noviková (ed.), Andrej Novik (ed.)

Deklarace: Všeobecná deklarace lidských práv v povídkách, ilustracích a rozhovorech

Laudatio

Všeobecná deklarace lidských práv v povídkách, ilustracích a rozhovorech je dílo mimořádné už svým obsahem. Kniha míří ke čtenářům mladším i zralým, nabízí výklad jednotlivých článků deklarace a zároveň i jejich komentáře. Grafické uchopení textů působí jako intenzívní výtvarná mozaika. Dvaatřicet svébytných ilustrátorských stylizací dokládá různorodost občanských individualit, a tedy i různorodost jejich aspektů. Apelativní grafická úprava textů a ilustrací spolu s náročným technickým pojetím umocňují celkový dojem z publikace a povyšují ji na nepřehlédnutelné a navýsost důležité dílo.

Anotace

Co to jsou lidská práva? Jaké jsou jejich historické kořeny? A co znamenají pro člověka v 21. století?

Čtrnáct českých spisovatelek a spisovatelů se inspirovalo četbou Všeobecné deklarace lidských práv a dalo vzniknout originální sbírce třiceti příběhů, která osobitým způsobem odráží všech třicet článků tohoto klíčového dokumentu 20. století. Na příběhy navazuje krátké zamyšlení nad budoucností nejen lidských práv. Pestrost textů doplňuje tvorba jednatřiceti ilustrátorek a ilustrátorů, kteří jednotlivé texty doprovázejí.

Projekt Deklarace navíc obsahuje soubor rozhovorů (podcastů) s filozofem Danielem Kroupou, který čtenářům nabízí hlubší vhled do lidskoprávní problematiky. V závěrečné debatě se spolu s ním nad budoucností lidských práv zamýšlejí také Tomáš Sedláček a Klára Laurenčíková. Všechny rozhovory si čtenáři mohou poslechnout po naskenování jednotlivých QR kódů v knize. České znění deklarace namluvila Monika Načeva.

Kniha přináší (nejen dospělým) možnost nahlédnout Všeobecnou deklaraci lidských práv z různých perspektiv a zároveň vede k zamyšlení, co znamenají lidská práva pro nás samotné.

Ve spolupráci s Post Bellum.

Nakladatel: Nakladatelství 65. pole
Počet stránek: 200
Formát knihy: 195 x 260

Kniha vyhrála v této kategorii:

Nakladatelský počin

Deklarace: Všeobecná deklarace lidských práv v povídkách, ilustracích a rozhovorech

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy