Petr Koťátko

Anička, mluvící potok a další chovanci ústavu paní Majerové

Příběh knihy Anička, mluvící potok a další chovanci ústavu paní Majerové se odehrává v současnosti ve starém černošickém domě, o němž je známo, že v letech 1913–1920 sloužil jako sirotčinec. Dávná historie ožívá v záhadné postavě paní Majerové, která prochází domem a zahradou a ujímá se jejich obyvatel stejně jako před sto lety malých chovanců svého ústavu. To se stane i Aničce, šestiměsíční holčičce, jejíž rodiče dům dnes vlastní, i jejich dvěma pejskům a želvímu mládenci. Všichni jsou vtaženi do každodenního chodu ústavu, a tím i do víru událostí, v nichž jim nezbývá než mluvit lidskou řečí a čelit nástrahám a hrozbám doléhajícím na dům z minulosti. Zároveň ale žijí své běžné životy nemluvněte a domácích zvířat – děje tak probíhají ve dvou světech najednou, současně se míjejí i prostupují. Hororový příběh významného českého spisovatele a filozofa Petra Koťátka doplňují veršované pasáže, nechybí ani základní reálie týkající se dějiště příběhu doprovázené fotografiemi, to vše prostoupeno křehkými ilustracemi autorovy dcery, oceňované výtvarnice Evy Koťátkové.

 

O autorovi

Petr Koťátko (*1955) je český filosof a spisovatel. Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity J. E. Purkyně v Brně. Poté se věnoval pedagogickým a vědeckým aktivitám na akademických pracovištích u nás i v zahraničí. Od roku 1990 působil ve Filozofickém ústavu AV ČR jako vedoucí oddělení filozofie jazyka a vědy, vyučoval filozofii jazyka na FF UK, na PedF UK, přednášel na řadě zahraničních univerzit. V roce 2008 získal na FF UK titul profesor. Od konce 90. se ve své práci soustředí především na teorii interpretace. Na toto téma publikoval například stať Interpretace jako sféra vstřícnosti, 2000 či Interpretace a subjektivita (2006). V oblasti beletrie Petr Koťátko debutoval knihou povídek Úvod do zoologie (Petrov, 1999). Dále vydal hru Skalka (Větrné mlýny, 2003), krátkou novelu Casanova (Druhé město, 2007) a filozofický román pro děti Wormsův svět (pod pseudonymem Petr K.; Druhé město, 2009).
 

O ilustrátorce

Eva Koťátková (*1982) je dcerou filosofa a spisovatele Petra Koťátka. Po studiu na pražské AVU absolvovala několik zahraničních stáží, v roce 2015 ukončila doktorský program na pražské UMPRUM. Používá široké spektrum médií od kresby, sochy a instalace až po video film a divadelní inscenaci. Eva Koťátková je jednou z mezinárodně nejvíce oceňovaných českých umělkyň. Kromě Ceny Jindřicha Chalupeckého (2007) je držitelkou Dorothea von Stetten Kunstpreis (2014) a Ceny Josefa Hlávky. Zúčastnila se řady rezidenčních pobytů, mimo jiné například ve Vídni, v New Yorku, Dublinu nebo Budapešti a své práce prezentovala na řadě samostatných výstav u nás i v zahraničí. Ilustracemi doprovází knihy svého otce a Příručku mladého hledače (2017) Evy Prchalové.

 

Recenze

Martina Siwek Macáková, iLiteratura.cz, 15. 8. 2019, dostupné zde.

Magdalena Čechlovská, rozhovor s Petrem Koťátkem, Magazin.aktualne.cz, 24. 9. 2019, dostupné zde.

Ilustrátor: Eva Koťátková
Nakladatel: Meander
Počet stránek: 160
Formát knihy: 250 x 200

Anička, mluvící potok a další chovanci ústavu paní Majerové

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy