Petra Soukupová

Bertík a čmuchadlo

Začaly prázdniny. Jedu s mamkou a Richardem na jeho chalupu. Ale nechce se mi tam. Radši bych zůstal u táty. Mohl bych celej den hrát hry na počítači, pít Fantu a jíst třeba hranolky anebo něco jinýho, co bych chtěl.

Bertíkovi je devět. Rodiče se rozvedli a on žije s maminkou, která si našla nového přítele. Bert mu říká Rypouš. Ostatně, celou tu životní změnu nese velice těžce. Připadá mu jako zrada. Chci, aby bylo všechno jako dřív! Vzteká se. Žárlí. Na všechny kolem sebe je protivný. Až jednou potká v lese za chalupou zvláštní mluvící zvíře — čmuchadlo — a skamarádí se s ním. Dokáže neočekávané přátelství s tajemným tvorem změnit Bertíkův pohled na svět?

 

O autorce:

Petra Soukupová (*1982) vystudovala scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Od roku 2011 působí jako dramaturgyně seriálu Ulice, scenáristicky se podílela na sitcomu Comeback (2008–2010). Dosud vydala tři úspěšné knihy pro dospělé (K mořiZmizet a Marta v roce vetřelce). Žije a pracuje v Praze.
Po narození dcery Marly v roce 2013 napsala svou první knížku určenou dětským čtenářům Bertík a čmuchadlo (2014). V současné době pracuje na nové knize pro dospělé čtenáře, jejíž vydání je plánováno na jaro 2015.
Za svůj prozaický debut K moři získala Cenu Jiřího Ortena, byla nominována na Cenu Josefa Škvoreckého a cenu Magnesia Litera. Scénářem k povídce Na krátko (později zařazené do knihyZmizet) získala třetí místo v soutěži Cena Sazky za nerealizovaný scénář a ukončila jím studium na FAMU.
Druhá kniha, triptych povídek Zmizet, byla rovněž nominována na Cenu Josefa Škvoreckého a v roce 2010 získala v rámci cen Magnesia Litera hlavní ocenění – Kniha roku. Od roku 2009 pravidelně přispívá do tematických povídkových antologií nakladatelství Listen.
Její knihy vyšly v překladech již ve čtyřech zemích, ve Slovinsku, Polsku, Itálii a Bulharsku, práva jsou prodána také do Chorvatska.

O ilustrátorovi:

Petr Korunka (*1980) po absolvování Střední průmyslové školy v Hradci Králové nastoupil na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze do atelieru Ilustrace a grafiky k prof. Jiřímu Šalamounovi a (od roku 2003) Juraji Horváthovi. V roce 2004 absolvoval studijnístáž na Pontifica Catolica del Perú v Limě. Studia na VŠUP dokončil v roce 2007.

Z jeho ilustrátorských prací lze zmínit práci na knize Michala Dlouhodobého V počátku cesty, Měsíc v Žaluzii od Pavly Šťastné (Triton 2008) nebo obsáhlou sérii leptů pro knihu Povídek z Podkrkonoší od Evy Koudelkové pro nakladatelství Arbor Vitae. V roce 2008 vyšla rovněž kniha Za vlast a císařovnu (Bor 2008), kterou opatřil množstvím syrových perokreseb.Další ilustrátorská práce byla na knize Pověsti od Nisy a Kamenice vydanou v roce 2010 rovněž v nakladatelství Bor. Jakozatím poslední kniha s jeho ilustracemi je Bertík a čmuchadlo od Petry Soukupové vydanou nakladatelství Host.

Za zmínku stojí i spolupráce s Edgarem Dutkou na komiksu Odvážní mladí muži na visutém laně. Jeho aktuální komiksovou tvorbu pak reprezentuje Radiator a Recyklator 1 a 2 (nakl. Labyrint) jehož třetí díl se připravuje. Spolupracoval i s Uskupením Tesla, pro které vytvořil sérii Nanokomiksy. Některé jeho komiksy vyšly v časopisech Stripburger, Komiksfestrevue, Nový prostor, Art&Antiques a sborníku Mutabox. Jeho poslední počin je krátký příběh Ztracený poklad speciálně nakreslený pro výstavu v Trutnově.

Ohlasy:

http://svetyliteratury.cz

http://www.iliteratura.cz/

Hospodářské noviny, IN magazín | 3. 12. 2014 | Autor: Šárka Nováková a Marek Jančík:
Spisovatelka, která se už ve své tvorbě pro dospělé na dynamiku rodinných vztahů často dívala dětskýma očima, neopouští "svoje" téma ani v literatuře pro mladší čtenáře. Devítiletý Bertík, který se nesmířil s rozchodem rodičů, jede o prázdninách s mámou a jejím přítelem k jeho známým na chalupu, i když by raději zůstal ve městě s tatínkem. Svou nelibost dává důrazně najevo nejrůznějšími naschvály a kazí tak zábavu nejen ostatním, ale často i sobě. Když jednou uraženě odkráčí do lesa, potká v něm podivné zvířátko, které nejenže mluví, ale pomáhá mu celou situaci nahlédnout z odstupu a porozumět jí. 
Soukupová dokáže přesně vystihnout dětské vnímání reality soustředěné na přítomný okamžik, v němž je v danou chvíli každá křivda největší a aktuální zábava nejlepší, takže výsledek nepůsobí jako suchopárná didaktická příručka pro potomky rozvedených partnerů. Titul lze navíc pořídit jako knížku s ilustracemi Petra Korunky či audioknihu (vyjde na začátku prosince), z níž přesně zaznívá bezprostřední mluva a dialogy, které nezapřou autorčinu scenáristickou praxi. Projev nafrněného Bertíka skvěle zvládl Matouš Ruml (Comeback), hlásku Čmuchadla se zhostila Veronika Kubařová (Nejkrásnější hádanka).

Ilustrátor: Petr Korunka
Nakladatel: Host
Počet stránek: 136
Formát knihy: 168 x 235

Dokumenty ke stažení:

Bertík a čmuchadlo

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy