Radovan Krátký

Bubáci

aneb malý přírodopis duchů, přízraků a strašidel

Kniha Radovana Krátkého Bubáci s podtitulem Malý přírodopis duchů, přízraků a strašidel vyšla poprvé v roce 1961 a v paměti ji má v této podobě nejedna generace. V lehce rozpustilém duchu – a s pomocí nepřekonatelných ilustrací Miroslava Váši – nám autor přivádí před oči strašidla, přízraky a další roztodivná stvoření, která se zrodila v lidské fantazii. Kromě těch známějších, jako  jsou Bazilišek, Bezhlavý jezdec, Diblík, Hejkal, Ježibaba, Klekánice či Meluzína, tu najdeme i Nemodlenku, Zimnici, Škrabinožku a Rýbrcoula. Svérázná encyklopedie, přinášející vyčerpávající přehled strašidel na našem území, je určena nejen pro děti a mládež.

O autorovi:

Spisovatel, dramatik, humorista a překladatel Radovan Krátký (1921--1973) byl skutečný polyhistor. Začínal jako v roce 1947 jako redaktor v nakladatelství Evropský literární klub a pak Československý spisovatel, v letech 1951—1957 působil též v časopise Dikobraz. Od roku 1957 se plně věnoval literatuře a překladu, s výjimkou let 1961--1962, kdy byl dramaturgem Divadla Spejbla a Hurvínka.

Radovan Krátký je autorem řady humoristických a satirických próz a divadelních her, a také editorem a překladatelem v oblasti středověké makarónské a žákovské poezie. Přispíval též do řady periodik a spolupracoval s rozhlasem a filmem, např. s Karlem Zemanem na scénáři k filmu Ukradená vzducholoď. V četných překladech z francouzštiny a italštiny se soustřeďoval na objevování textů českému čtenáři neznámých, a to i v případě proslulých autorů, jako byl např. Voltaire. I zde dával přednost textům humoristickým a satirickým, v nichž mohl uplatnit svou nápaditou práci s jazykem, věnoval se nicméně i dílům náročným a esteticky vytříbeným. Ve Vyšehradu vyšel jeho výbor francouzských rozverných veršů pod názvem Galantní poezie (2014).

O ilustrátorovi:

Typograf, ilustrátor, malíř a grafik Miroslav Váša (1920--1996) studoval na pražské UMPRUM a VŠUP, od roku 1947 působil jako výtvarník v nakladatelství Orbis a od roku 1952 jako výtvarný redaktor v Československém spisovateli. Zabýval se užitou grafikou, úpravou knih a knižní ilustrací; ve volné grafice se inspiroval krajinou. Byl členem SČUG Hollar. Jeho dílo je zastoupeno ve sbírkách Moravské galerie v Brně, Památníku národního písemnictví v Praze, Muzea knihy ve Žďáru nad Sázavou a dalších institucí. Za svou tvorbu získal četná ocenění, mj. za ilustrace ke knize Radovana Krátkého Pamflety, Boccacciovu Dekameronu či ke Gellnerově básnické sbírce Hořká láska.

Ilustrátor: Miroslav Váša
Nakladatel: Vyšehrad
Počet stránek: 368
Formát knihy: 165 x 240

Dokumenty ke stažení:

Bubáci

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy