Markéta Pilátová

Co vyprávěla gorila

Vyprávění o putování mladého gorilího samce Ponga zajetím, kterého lovci nejdřív prodali do některého z arabských paláců. Měl ale štěstí a odtud putoval do zoologické zahrady, kde se teprve musel naučit žít s ostatními gorilami.

„Když jsem psala první knihu o gorilách Gorilí táta podle vzpomínek jejich ošetřovatele Marka Ždánského, nejvíc mne zaujal příběh gorilího kluka Ponga. Připomínal mi Mauglího, ale naruby. Pong si totiž dlouho myslel, že je člověk, a pak zjistil, že je gorila. A já jsem chtěla zjistit, co při tom cítil a jak moc jsou si lidská a zvířecí duše blízko. Gorilí kluk Pong musel přijmout skutečnost, že je gorila. Ale co když ve skutečnosti nikdy nepřestal být člověkem?” - říká o své knize Markéta Pilátová. Pongův příběh provázejí stejně jako vyprávění v knížce Gorilí táta ilustrace Daniela Michalíka.

Vyprávění gorilího kluka Ponga, který se ze zajetí soukromého zvěřince zazobaného šejka dostal za mříže pražské zoologické zahrady, je psychologicky přesvědčivým příběhem o hledání identity. Příběhem strhujícím jako velká voda roku 2002, jež nakonec bortí klece a v povodňové vlně unáší hrdinu i s jeho novým snem o skutečném domově ve vlastní tlupě uprostřed džungle, kterou dosud znal jen z poetického líčení ostatních goril z trojského chovu. Markéta Pilátová převrací tradiční úhel pohledu na lidoopy: nabízí perspektivu nerozhodného primáta, jenž se cítí být člověkem, jako východisko k úvaze o spřízněnosti lidské a zvířecí duše, o směšné představě, že jsme přírodě coby pánové tvorstva nadřazeni, o respektu k jinakosti i o nutnosti přijmout sám sebe. Pongův osud pouze nepřipomíná „Mauglího naruby“, nýbrž má v sobě také kus nespoutané divokosti Bílého tesáka a nezanedbatelný díl samoty všech robinsonů. Sebepoznání gorilího samce je totiž možné výlučně v srdci spřízněného společenství. Jeho odysea za vůněmi a barvami exotického pralesa představuje završení archetypální touhy po sebeurčení a svobodě, kterou lidoop potřebuje k životu stejně jako člověk.

O autorce

Markéta Pilátová (*1973) vystudovala latinu, romanistiku a historii na Filosofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kde pak působila jako odborná asistentka. Střídavě pobývá v Česku a v Jižní Americe (Argentina, Brazílie), kde učí český jazyk potomky krajanů. Debutovala románem Žluté oči vedou domů (Torst, 2007), o dva roky později vyšla Má nejmilejší kniha (Torst, 2009). Za obě knihy byla nominovaná na Magnesii Literu a na Cenu Josefa Škvoreckého. Po pěti letech napsala třetí knihu pro dospělé, vyšla opět v Torstu a jmenuje se Tsunami blues. Kromě prózy pro dospělé píše Pilátová také knihy pro děti. Ceněná je Víla Vivivíla a stíny zvířat (NLN, 2009), pokračování Víla Vivivíla a piráti jižního moře (NLN, 2010), Kiko a tajemství papírového motýla (Meander, 2010) a Gorilí táta (Novela Bohemica, 2013). Je také autorkou pohádky Jura a lama (LePress, 2012) o klukovi, který má dvě maminky. Publikuje v mnoha tuzemských periodikách včetně Salonu Práva, Respektu, Lidových novin a Českého rozhlasu. Rovněž překládá ze španělštiny.

 

O ilustrátorovi

Daniel Michalík (*1974) vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě a VŠUP v ateliéru filmové a televizní grafiky u prof. Jiřího Barty. Během let 1993–2005 se více věnoval sklářské tvorbě a vystavoval v Praze, ale například i v Japonsku. V poslední době se věnuje hlavně grafickému designu, volné tvorbě a také knižní ilustraci, ilustroval  knihy Kiko a tajemství papírového motýla (Meander, 2010), Kiko a tulipán (Meander, 2016), Gorilí táta (Novela bohemica, 2013) od Markéty Pilátové.

 

Recenze

Martina Siwek Macáková, iLiteratura.cz, 16. 5. 2019, dostupné zde.

Ilustrátor: Daniel Michalík
Nakladatel: Novela bohemica
Počet stránek: 56
Formát knihy: 195×195

Kniha vyhrála v této kategorii:

Literární část (Původní česká slovesná tvorba) - b) beletrie pro mládež

Co vyprávěla gorila

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy