David Böhm

A jako Antarktida – Pohled z druhé strany

Nejméně známý světadíl, který lidé objevili až jako poslední. Prázdný kontinent, který patří všem a kde můžeme žít s méně věcmi, než máme doma. Dějiště příběhů potvrzujících věčnou lidskou touhu po poznání a překonávání vlastních možností. Antarktida dnes klade znepokojivé otázky, jestli se víc mění svět okolo nás, nebo náš pohled na něj. Unikátní ilustrovaná kniha pro malé i velké čtenáře ukazuje, co se stane, když se na vše podíváme z jiné strany. Na světě už není moc míst, kde člověk ještě nebyl. Jako by už nebylo co objevovat. A právě to je ten nejnáročnější úkol: objevovat svět znovu a způsobem, jakým jsme ho ještě neviděli. Naučit se užívat jeho bohatství a pestrost tak, abychom po sobě nenechali ekologickou pohromu, aby zůstal fascinujícím místem i za tisíc let a uživil ty, kdo tu budou po nás.

Autorská encyklopedie konceptuálního výtvarníka pronikavě portrétuje světadíl extrémů, který je i 109 let po dosažení jižního pólu nejzazší výspou lidské existence nehledě na naše technologické vychytávky. Zádumčivou antarktickou pustinu bez jediného stromu, půl roku bez slunce a právně vzato i bez hranic a stálých sídel chápe David Böhm jako podklad pro revidování naší nabubřelé role sebestředného dobyvatele. Podobně jako Amundsen, Scott či Shackleton zažil autor její majestátní dech na vlastní kůži, když se tam se svými syny za podpory polárníka Jaroslava Pavlíčka vydal, aby se zbavil stereotypního náhledu živeného ztuhlými školskými výklady a přímo ve filosofickém plenéru si kladl otázky po smyslu bílého prostoru většího než Evropa. V návaznosti na nejlepší tradice české uměleckonaučné školy jeho pozorování hravě dotvářejí fotografie, mapy i komiks, 3D projekce i rozkládací alba s pointami, a tak i po stránce ilustrační vzniklo lákavé dílo pro četbu v kruhu rodinném, dílo dovedné, sdílné a přesvědčivě zdůrazňující provázanost tohoto kontinentu s globálním ekosystémem. Pokud bychom Antarktidě navzdory všem mezinárodním úmluvám ublížili, bezesporu si pod sebou podřežeme větev – a bude úplně lhostejné, že jsme ve vztahu k ní protinožci.

O autorovi a ilustrátorovi

David Böhm (1982) je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze. Často spolupracuje s Jiřím Frantou, v roce 2012 byli již potřetí nominovaní na Cenu Jindřicha Chalupeckého. Společně se svou sestrou Terezií Böhmovou vydal knihu Ticho Hrocha (Labyrint, 2009), která získala Zlatou stuhu za nejlepší výtvarný počin a druhé místo v soutěži Nejkrásnější české knihy roku 2009. Vizuálně nápaditá a poetická kniha, spojující humor, zábavu i poučení, Hlava v hlavě (Labyrint, 2013) – společné dílo Davida Böhma a Ondřeje Buddeuse, byla ověnčena řadou cen: získala Magnesii Literu v kategorii kniha pro děti, ocenění Zlatá stuha 2014 a byla též vyhlášena za nejkrásnější dětskou knihu roku.

Recenze

Radim Kopáč, iDnes, 19. 2. 2020, dostupné zde.

Magdalena Čechlovská, Aktualne.cz, 26. 3. 2020, dostupné zde.

Ilustrátor: David Böhm
Nakladatel: Labyrint/Raketa
Počet stránek: 80
Formát knihy: 245×325

Kniha vyhrála v této kategorii:

Literární část (Původní česká slovesná tvorba) - c) literatura faktu pro děti a mládež

A jako Antarktida – Pohled z druhé strany

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy