Alena Ježková

Baba Jaga, kostlivá noha

Alena Ježková, autorka řady úspěšných knih pro děti, se tentokrát rozhodla nově převyprávět nejznámější ruské zkazky. Starší si oživí příběhy, mladí se s nimi seznámí a zjistí mimo jiné, že horory už tady byly mnohem dřív, než byly takto pojmenovány. Baba Jaga, Finist jasný sokol, moudrá Vasilisa nebo Kostěj Nesmrtelný jsou postavy neoddělitelné od pohádkového světa. Čtenáři poznají, že hlupáček Ivan může hloupě jen vypadat, děsit je bude Kostěj Nesmrtelný či Baba Jaga, obdivovat budou srdnatost a chytrost carevičů. V pohádkách a zkazkách nakonec vše dobře dopadne...

Autorka opět dovedně skloubila úsporný jazyk tentokrát s poetikou lidové slovesnosti.

Patnáct čtivých příběhů propojených s nádhernými ilustracemi Františka Skály – to je knížka, která přímo vyzývá: Vezměte si mě, prohlédněte a potěšte se obrázky, přečtěte si mě a pobavte se krásným slovem!

O autorce:

Narodila se 6.10.1966, vyrůstala v centru Prahy, vystudovala Filozofickou fakultu Karlovy univerzity obor čeština a pedagogika (1989) a doktorské studium na VŠUP v oboru teorie výtvarných umění (2007).

Pracovala jako nezávislá publicistka, posléze působila šest let v pozici reportérky, editorky a zástupkyně šéfredaktora týdeníku Reflex. V letech 2000 – 2002 zastávala funkci ředitelky Odboru public relations Magistrátu hl.m.Prahy. V letech 2002 – 2004 pracovala v p.r. a komunikačních agenturách. Od roku 2004 působí jako nezávislý konzultant oboru médií a public relations, podílela se např. na projektu vytváření jednotné prezentace ČR v zahraničí. Poslední dobou se věnuje hlavně psaní knih zaměřených na popularizaci historie pro děti i dospělé.

Je autorkou stálých historických expozic Králův dvůr v Prašné bráně a Pražské zvony ve věži chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně v Praze, připravila výstavu 60 let na křídlech Albatrosu (Národní knihovna 2009). Podílela se na projektu Perly České republiky, který byl součástí programu EXPO 2010, či na projektu ČT Sedm divů Česka. V letech 2010 - 2012 pravidelně účinkovala v pořadu ČT O češtině.

Je ambasadorkou charitativního projektu Čtení pomáhá.

O ilustrátorovi:

František Skála ml. (*7. 2.1956, Praha) je český sochař, malíř, ilustrátor dětských knih, hudebník a tanečník …

Otec František Skála, malíř a ilustrátor (člen skupiny Polylegran a Radar). Matka Alena Skálová, choreografka, zakladatelka souboru Chorea Bohemika. "Otec, milovník lidového umění a starožitností, mě vedl k lásce k řemeslu a probudil ve mně zájem o historické slohy. Celou devítiletku jsme se spolužákem P.P. vedli "kulturně osvětovou-podvratnou" činnost a hráli si u nás na písku. Byly to pracné a odborně věrohodné hry, končící zpravidla destrukcí (prazáklad B.K.S.)."

Ilustrátor: František Skála ml.
Nakladatel: Albatros
Počet stránek: 160
Formát knihy: 195 x 255

Baba Jaga, kostlivá noha

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy