Ivan Binar

Bořivoj a blecha Fló

Půvabná ilustrovaná kniha pro malé děti

Blecha Fló se pořád ne a ne nikde usadit, všude je nespokojená, ale jen dokud nepotká malého Bořivoje. Ten se zrovna chce vydat na cestu kolem světa, a tak vyrazí spolu. Cestou zažijí spoustu dobrodružství a Bořivoj dokonce získá něco, co moc chtěl...

O autorovi:

Ivan Binar (*1942), spisovatel, pedagog a redaktor, vystudoval Pedagogický institut v Ostravě, obor český jazyk, dějepis a výtvarná výchova. Poté několik let střídal rozličná povolání spojená s pedagogickou a redaktorskou činností. V roce 1972 byl odsouzen za nepřátelství k socialistickému zřízení a svůj roční trest si také nepodmíněně odpykal. V roce 1977 po podepsání Charty 77 se na nátlak StB odstěhoval i s rodinou do Vídně. Když po několika letech získal místo redaktora v rádiu Svobodná Evropa, přemístil se do Mnichova a po revoluci, v roce 1994 se vrátil do Prahy. Většina jeho literárních děl vzniklých v éře komunismu byla publikována v samizdatu či v zahraničních nakladelstvích (68 Publishers, Ullstein). První knihu pro děti - Knížka o tom, jak pan Bouda s cirkusem se světem loudá - vydal v roce 1967, další až po roce 1989 - S kouzelníkem kolem světaKilo jablek pro králeBibiana píská na prstyKrálík Fiala.

O ilustrátorce:

Andrea Tachezy (*1966), výtvarnice, ilustrátorka, grafička. V letech 1989-1996 vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, ateliér alternativních technik a ateliér filmové a televizní grafiky. Získala Stipendium Ministerstva kultury. Nezaměnitelnou speciální technikou koláže ilustruje knihy pro děti. Věnuje se i volné tvorbě.
Vystavovala na mnoha domácích i zahraničních výstavách. Z ilustrační tvorby jmenujme např. knihy Dráček s červenýma očima (Albatros), Anička, žabičky a jejich přátelé (Mladá fronta), Za zvířátky do lesa, Za zvířátky k vodě, Za zvířátky do hor (Albatros), Ferdinande! (Běží liška). Za ilustrace k posledně zmíněnému titulu získala ocenění Zlatá stuha 2014.

 

Ilustrátor: Andrea Tachezy
Nakladatel: Albatros
Počet stránek: 40
Formát knihy: 163 x 202

Kniha vyhrála v této kategorii:

Výtvarná část - a) knihy pro mladší děti

Bořivoj a blecha Fló

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy