Jana Šrámková

Bratři v poli

Všechny zlobit je možná ze začátku zábava, ale když se s vámi potom nikdo nebaví a jste pořád sami, tak už to není nic moc. Proto se hraboš Dageš rozhodl, že se se syslem Mapíkem bude radši kamarádit. Velké vyprávění o jejich velkém přátelství, o výpravách do vesmíru i do Monte Carla a nakonec i o velké zkoušce, kterou jim připravila zima. Poetický a hravý text dokonale doplňují perokresby plné šrafů, které jednou znázorňují vesmír, jindy syslí srst.

„Černá geometrická kresba působí v dětské knize neobvykle, je však velmi jemná a zejména v detailech humorná, skvěle ji barevně vyvažuje písmo, vysázené ve dvou třetinách knihy oranžově, coby výraz radosti z nového přátelství, a ve zbytku pak chladnou, ,zimní‘ modrou (než se Mapík opět probudí). Hustotou šrafovaných čar dokáže Prachatická zachytit barevný odstín, atmosféru, napětí, prudkým tahem do vytracena rychlost, vedle převážně konkrétních kreseb dá příležitost i metafoře a abstrakci.“ Jitka Nešporová, iliteratura.cz, 22. 3. 2018

Kniha byla nominována na cenu Magnesia Litera.

O autorce zde

O ilustrátorce 

Markéta Prachatická (*1953) výtvarnice, kreslířka, ilustrátorka a autorka animovaných filmů. Je rovněž autorkou návrhů několika českých poštovních známek. Vystudovala po roce 1989 Camberwell College of Arts v Londýně. Za komunistického režimu nesměla studovat, ale i jako samouk vyhrála řadu významných knižních cen. Za ilustrace ke knize Lewise Carrolla Alenka v říši divů a za zrcadlem získala v roce 1984 Premio Grafico Bologna. Díky ceně se dostala i k ilustrování zahraničních titulů. Věnuje se převážně dětským knihám, její ilustrace však také doprovodily Kralickou Bibli nebo Kafkovu Proměnu. Ilustrovala knihu anglických pohádek v překladech Pavla Šruta Kočičí král (Knižní klub, 2019) či knihu Bratři v poli (Běžíliška, 2017) Jany Šrámkové.
 

Recenze:
Jitka Nešporová, iliteratura.cz, 22. 3. 2018, dostupné zde.

Ilustrátor: Markéta Prachatická
Nakladatel: Běžíliška
Počet stránek: 60
Formát knihy: 205 x 205

Dokumenty ke stažení:

Bratři v poli

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy