Olga Stehlíková

Kařut & Řabach

Nejen u nás, i na planetě Praminda má velkou důležitost hláska Ř. Dvojčata Kařut a Řabach si musejí pohlídat nejen ji, ale také jeden druhého. Jak to dopadne s uneseným Kařutem? Najdou jeho blízcí cestu k Hoře zapomnění? A kdo je strašlivý Hun-gen-dung? Napínavé dobrodružství i veselé putování do temné sluje a zpátky domů začínají.

O autorce

Olga Stehlíková (*1977) je básnířka, literární publicistka a editorka. Vystudovala publicistiku, bohemistku a lingvistiku. Edičně připravila desítky knih současné poezie a prózy pro různá česká nakladatelství. Spolu s arbitrem Petrem Hruškou byla redaktorkou ročenky Nejlepší české básně (2014, Host). V roce 2014 vydalo nakladatelství Dauphin její básnický debut Týdny, za nějž získala cenu Magnesia Litera za poezii. Roku 2019 vydala svou první knihu pro děti: Kluci netančej! (Portál).

O ilustrátorce

Výtvarnice a ilustrátorka Barbara Šalamounová vystudovala obor Televizní a filmová grafika na VŠUP v Praze. Poté působila například ve Studiu Bratři v triku a také ve Studiu animovaného filmu MotionWorks v Halle-Saale v Německu. V současné době vyučuje na Fakultě umění a designu Ladislava Sutnara ZČU v Plzni. Barbara Šalamounová má za sebou nejen mnoho ilustrací, ale také samostatných i kolektivních výstav. Její komiksové ilustrace doprovodily knihu Obrázky z československých dějin (Albatros, 2012).

Ilustrátor: Barbara Šalamounová
Nakladatel: Běžíliška
Počet stránek: 168
Formát knihy: 210 x 210

Kařut & Řabach

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy