Stanislava Reschová

Buenos Aires, kotě

Malé kotě náhodou zhlédne dokument o Buenos Aires a rozhodne se tam podívat. Zjistí však, že podobně báječný a dobrodružný svět může být i na zahradě za oknem. Zrzavá veverka se nechce dělit o své oříšky a hodí po černé veverce šišku. Ta v ní objeví spoustu skvělých semínek – a zrzavá veverka najde ve svém oříšku jenom šaty pro princeznu… Takové jsou příběhy v této milé knížce. Každý je trochu jiný, ale jejich sympatičtí hrdinové mají jedno společné – jak to na tomto světě doopravdy chodí, na to si musí nejdříve přijít sami. A zažijí při tom spoustu legrace!

O autorce:

Stanislava Reschová (*1964) je absolventkou brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity, mnoho let pracuje ve výzkumu, ve virologické laboratoři. Vedle své práce se věnuje literární tvorbě pro děti. Vydala knížku Ježkovy voči a jiné pohádky (Albatros, 2012), která získala roku 2010 první místo v literární soutěži o nejlepší původní moderní pohádku a nominaci na Zlatou stuhu 2013, dále například knihu pohádkových příběhů O vlkovi se sklerózou (Mladá fronta, 2014), Veselá kopa pohádek (Portál, 2014) či Buenos Aires, kotě! (Pikola, 2017).

O ilustrátorce:

Eva Sýkorová-Pekárková (*1958) vystudovala VŠUP v ateliéru Filmové a televizní grafiky u prof. Jágra. Zabývá se ilustracemi a animovaným filmem. Ilustrovala mnoho knih pro děti, spolupracuje s řadou českých nakladatelství a časopisů pro děti. Za ilustrace ke knize Sněhurka a sedm trpaslíků (Brio, 1997) a ke knize Králík Fiala (Edice ČT, 2011) získala Zlatou stuhu. Je také autorkou kreseb k večerníčku O kachně Matyldě, za který byla oceněna na filmových festivalech ve Zlíně a Třeboni. Dále ilustrovala například knihu básniček Pes nám spadla (Mladá fronta, 2012), dále Policejní křeček (Albatros, 2013), Taková medvědí rodinka (Knižní klub, 2014), Kráva a dědeček (Meander, 2015) či Velká medvědí cesta (Pikola, 2017).

Ilustrátor: Eva Sýkorová-Pekárková
Nakladatel: Pikola
Počet stránek: 80
Formát knihy: 190 x 240

Buenos Aires, kotě

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy