Patrick Chamoiseau

Byl jednou jeden zázrak

Pohádky mají jistojistě pobavit (co jiného než smích přináší naději, když člověk musí žít v něčem, co se podobá peklu), jsou však i výchovnou lekcí, receptem, jak se naučit žít, či spíše přežít v kolonizované zemi: kreolské pohádky vypravují o strachu, který je všude, o světě, kde tito lidé musí žít, přestože je strašidelný, kreolská pohádka vypráví o tom, že brutální siláctví znamená začátek porážky i trestu, že slabší přece může mocnějšího porazit nebo mu dát aspoň pořádně na frak, když je chytrý, mazaný, trpělivý a umí si poradit.

Kniha byla nominována v soutěži Nejkrásnější česká kniha roku 2018.

O ilustrátorovi

Juraj Horváth (*1974)
vystudoval VŠUP v Praze v ateliéru ilustrace pod vedením profesora Jiřího Šalamouna, zároveň absolvoval i stáže v ateliérech fotografie a písma a typografie. Věnuje se kresbě, grafice, grafickému designu, ilustraci a vydávání knih pro děti a mládež v nakladatelství Baobab, které vede se svojí ženou Terezou Horváthovou. Je autorem vizuálního stylu Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, jako grafik a ilustrátor pracuje pro nakladatelství Argo, GplusGLabyrint, Torst a Triáda. Od roku 2003 působí jako vedoucí ateliéru ilustrace a grafiky na pražské VŠUP. Ilustroval a graficky upravil desítky knih. Mnohokrát získal ocenění Nejkrásnější česká kniha. Za knihu Příběhy z Parní lázně získal v roce 2001 na Lipském knižním veletrhu cenu Nejkrásnější kniha světa. 

Ilustrátor: Juraj Horváth
Nakladatel: Baobab
Počet stránek: 112
Formát knihy: 170 x 240

Byl jednou jeden zázrak

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 25 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy