Daniela Fischerová

Bylum nebylum

V městečku Ostrovín se dějí divné věci. Nejdřív zmizí místní zámek a pak je unesena malá Pavlínka Karafiátová. Své v tom hraje starobylá magie, ale také prachobyčejná závist a chamtivost. Na světě totiž existují dvě vzácné knihy, kniha tvoření BYLUM a kniha boření NEBYLUM. Kdo je má obě v držení, oplývá neuvěřitelnou mocí. Ale také toho může hodně pokazit. V bláznivé akční honičce za knihami se střídá jeden vypravěč za druhým a postupně rozplétají příběh, který se čte doslova jedním dechem.

Příběh, spletený z několika proudů vyprávění zastupujících realistickou prózu, moderní pohádku i postupy žánru fantasy, zprostředkovává hned několik vypravěčů. Dávná městská legenda posílená novodobou technikou a detektivní zápletkou sází na značnou míru napětí, zvratů i úlevné nadsázky. Orientaci ve fabuli usnadňuje grafické řešení prózy, v němž jsou hlasy aktérů i dějové roviny knihy rozlišeny tak, aby se čtenář v poetickém střihu snáz zorientoval.

O autorce i ilustrátorce zde


Listování knihou zde.
 

Ilustrátor: Jitka Petrová
Nakladatel: Pikola

Bylum nebylum

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy