Wolfgang Herrndorf

Čik

Dva kluci, jedna ukradená Lada a úžasná cesta východním Německem, směr Tramtárie.

Čtrnáctiletého Maika, kterému pro jeho podivínství nikdo ve třídě neřekne jinak než Cvoky, nečekají zrovna zábavné prázdniny – matka odjela na „farmu krásy“, ve skutečnosti do protialkoholní léčebny, otec na „služební cestu“ se svou sexy sekretářkou. Maik se znuděně potlouká po vile svých rodičů, bezcílně bloumá periferií Berlína a sní o krásné spolužačce Tatjaně. Dokud nepotká excentrického Čika, syna ruských Němců – navrátilců z Ruska, podnikavého spolužáka, který rozhodně není vzorným příkladem integrace do německé společnosti. Čik si s ničím neláme hlavu, má pořádnou dávku odvahy i drzosti a v každé situaci si ví rady. Navíc disponuje ukradenou Ladou – kraksnou, co se sotva drží na kolech. A tak se tihle dva ztracenci vydávají na cestu napříč východním Německem, směr „Tramtárie“. Potkávají lidi stejně podivné a úžasné jako země, jíž projíždějí. A na konci svého putování mají kufr zážitků a zkušeností nacpaný k prasknutí a na svět se už dívají jinýma, třebaže stále okouzlenýma očima.

Poetický i výstřední, hořce ironický a humorný román lze číst jako snově romantickou a dobrodružnou pouť dvou mladičkých outsiderů do vlastního nitra. Kniha ve vzácné shodě okouzlila německé čtenáře i kritiky a vysloužila si jednu ze dvou nejvýznamnějších tamějších cen, Německou cenu za literaturu pro mládež. Už několik let se drží v první desítce nejprodávanějších knih na německém trhu. Překladová práva byla prodána do 13 zemí.

O autorovi:

Wolfgang Herrndorf (1965–2013) vystudoval malířství a pracoval jako ilustrátor knih a časopisů. Literárně debutoval v roce 2002 románem In Plüschgewittern. V roce 2007 vydal knihu povídek Diesseits des Van-Hallen-Gürtels a v roce 2010 román Tschick (česky Čik, Argo 2012), který se stal literární událostí a za nějž autor získal několik cen, mj. prestižní Německou cenu za literaturu pro mládež a Cenu Hanse Fallady. Jeho román Sand (česky Písek, Argo 2014) byl v roce 2012 vyznamenán Cenou Lipského knižního veletrhu. Když mu v roce 2010 lékaři objevili na mozku nevyléčitelný nádor, Herrndorf si začal psát digitální deník, blog Arbeit und Struktur (Práce a struktura), v němž líčil svůj život se smrtelnou nemocí. Wolfgang Herrndorf zemřel 26. srpna 2013 ve věku 48 let. Posmrtně vyšel nedokončený román Bilder deiner großen Liebe (Obrazy tvé velké lásky) a knižní verze jeho blogového deníku. 

Ohlasy: 

„I za padesát let bude Čik románem, který si budete chtít přečíst. Ale lepší, bude, když si ho přečtete hned.“ (Frankfurter Allgemeine Zeitung)

„Při četbě Čika se hodně nasmějete, ale stejně tak často budete dojatí, někdy až k slzám. Čik je kniha, která dospělého učiní šťastným a kterou kdykoli můžete věnovat vrstevníkům hrdinů.“ (Süddeutsche Zeitung)

http://www.iliteratura.cz/Clanek/30613/herrndorf-wolfgang-cik

 

Metodické listy ke knize, které vznikly v rámci Čtenářských klubů, naleznete zde.

Ilustrátor: Jakub Tytykalo
Překladatel: Michaela Škultéty
Nakladatel: Argo
Počet stránek: 244
Formát knihy: 150 x 215

Kniha vyhrála v této kategorii:

Překladová část - b) beletrie pro mládež

Čik

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 25 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy