Wolf Erlbruch

Deset malých slanečků

Veršovaná knížka Deset malých slanečků je vtipnou a svéráznou parafrází na známý popěvek Deset malých černoušků. Napsal a nakreslil ji přední německý ilustrátor a autor knih pro děti, za své dílo mnohokrát oceněný. Je mj. držitelem prestižních a světově nejvýznamnějších vyznamenání, Ceny Hanse Christiana Andersena a Ceny Astrid Lindgrenové. Čeští čtenáři ho znají jako ilustrátora populární půvabné knížky O krtkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu. Verše o tom, jak skupinka deseti slanečků s každou další slokou přichází při svých výtečných dobrodružstvích o jednoho svého člena, pobaví děti i dospělé.


Radek Malý o překládání knihy

„Překládat knihu Deset malých slanečků představovalo skutečnou výzvu. Jde o variaci za dětské říkadlo – to je naštěstí známé v Německu i u nás. Pan Erlbruch si vyhrál s obrázky i textem a obojí propojil do krásného jednolitého tvaru. Ovšem překladatel je ve svízelné situaci: obrázky už byly dány, předloha říkadla taktéž. Nezbývalo příliš mnoho manipulačního prostoru pro obsah textu, pokud chceme zachovat jeho rytmus a rým – a to chceme. Jediná záchrana nakonec spočívala v tom, že jde o žánr nonsensu – takže i překladatel si mohl vymýšlet trochu více, než je zvykem.“

Překladatel: Radek Malý
Nakladatel: Argo
Počet stránek: 24
Formát knihy: 217 x 200

Deset malých slanečků

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy