Děti si zkusily, jak se vybírají nejlepší dětské knihy14.5. 2015

Úplně první akcí na letošním pražském veletrhu Svět knihy, která se konala v sále Rosteme s knihou, uprostřed výstavy Šampioni ilustrace, byla čtvrteční interaktivní dílna Zahrajme si na porotu. Kdo že byli porotci? Čtvrťáci z Karlína a šesťáci z Dejvic. A co že hodnotili? Výtvarnou úroveň knih nominovaných na Zlatou stuhu v roce 2015.

Do hodnocení nešli po hlavě. Dostali cenné rady od členek organizačního výboru ceny Zlatá stuha, Lucie Šavlíkové a Ester Staré, i od členky letošní výtvarné poroty Zlaté stuhy, ilustrátorky Lenky Vybíralové.

Osm porot po dlouhém zvažování vybralo své kandidáty na nejvyšší ocenění ve všech kategoriích výtvarné části. Až na několik málo výjimek překvapivě nedošlo mezi malými porotci ke shodě. Vysvětlujeme si to tak, že každý z nominovaných titulů si najde svého obdivovatele a že skutečným „zlatostuhovým“ porotcům se podařilo skvělým výběrem trefit do vkusu širokého spektra čtenářů.

Děti si zkusily, jak se vybírají nejlepší dětské knihy

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy