Jaroslav Foglar

Dobrodružství v Zemi nikoho

Vydejte se po stopách obřích trilobitů s jednou z nejmodernějších a nejsoučasnějších foglarovek. Na počátku tohoto dobrodružství stojí odpozorovaný večerní rozhovor morseovkou z jednoho okna do druhého. Zprvu útržkovitá zpráva se začne vyjasňovat a Vláďovi s Vinckem se podaří vystopovat, kam ti dva neznámí kluci chodí. Země nikoho, jak rozervaný kraj za městem pojmenují, skrývá mnoho tajemství. Chlapci se pustí do pátrání, ale na každém kroku narážejí na překážky…
Autorovy ilustrace charakterizuje jednoduchá barevnost i kresba, trochu těkavě zachycující okamžiky příběhu. Přesto, že jsou jeho ilustrace zcela odlišné svým novým pojetím, od těch původních už legendárních, jsou srovnatelné a stejně působivé.

O autorovi

Jaroslav Foglar – spisovatel, šéfredaktor časopisů Mladý hlasatel, Junák a Vpřed, významný metodik, dlouholetý skautský vůdce 2. oddílu Praha. Své zkušenosti, nápady a programové tipy nabízel ostatním prostřednictvím časopisů a později knih na pomezí příběhu a metodické příručky, jako byly Kronika Ztracené stopy či Náš oddíl. První povídka Vítězství mu vyšla ve Skautu Junáku již v prosinci 1923. O deset let později ve stejnojmenném časopise publikoval na pokračování román Boj o první místo. A pak v rychlém sledu následovali Hoši od Bobří řeky, Přístav volá a dvě desítky dalších. Ty se spolu s mnoha povídkami a komiksy v čele s Rychlými šípy staly nejpodstatnější četbou pro několik generací mladých lidí. Jeho odkaz včetně autorských práv spravuje Skautská nadace Jaroslava Foglara.

 

O ilustrátorovi

Jindřich Janíček (*1990) ilustrátor, absolvent Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a Ateliéru ilustrace na UMPRUM v Praze. Je ilustrátorem a spoluautorem knih Přicházíme v míru ve jménu lidstva (Take Take Take, 2015), K večeru spustil se déšť (Take Take Take, 2016), Podivuhodná robotí expedice (Take Take Take, 2016) a Neočekávaný robotí exodus (Take Take Take, 2019). Je autorem ilustrací Ilustrované Ústavy ČR (82 s.r.o.,Take Take Take, 2018), která získala 2. místo v kategorii Odborná literatura v soutěži Nejkrásnějsí české knihy roku 2019.

Ilustrátor: Jindřich Janíček
Nakladatel: Albatros
Počet stránek: 272
Formát knihy: 170x221

Kniha vyhrála v této kategorii:

Výtvarná část - d) výtvarný počin roku

Dokumenty ke stažení:

Dobrodružství v Zemi nikoho

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy