Jana Šrámková

Dům číslo 226

Každý dům má kromě adresy i svůj příběh. Někdo ho postavil, někdo v něm žil, myl okna, psal domácí úkoly a vysadil stromy v zahradě. V každé ulici musel stát jeden dům jako první a každá prababička byla jednou malá holka. Dorotka nad tím nikdy nepřemýšlela, dokud nepotkala podivné obří pachole. Vyprávění o domě na Letné od jeho postavení až do dnešních dnů, o tom, s čím si prababičky hrály a jak jezdili dědečkové na prázdniny.

Středobodem poetické knížky, věnované nejmladším čtenářům a pojaté jako prolínání imaginativního a dokumentárního vyprávění, se stává pražská Letná, potažmo její dům čp. 226. Nečekané setkání dívenky Dorotky se zhmotněnou postavou z obrazu na fasádě, které si klade za cíl opěvovat zlatý čas dětství a nezastupitelné soužití všech tří generací, umocňují kolážové ilustrace Andrey Tachezy, černobílé fotografie z doby postavení domu i územní plán pražské Letné.

O autorce

Jana Šrámková (*1982) vystudovala Evangelikální teologický seminář, v roce 2009 dokončila studium tvůrčího psaní a redakční práce na Literární akademii. Významně na sebe upozornila svou prvotinou, novelou Hruškadóttir (Labyrint, 2009), za niž sklidila pozitivní kritiku a získala Cenu Jiřího Ortena. Knihy pro děti představují nezanedbatelnou část její tvorby, za všechny jmenujme například Putování žabáka Filemona (Labyrint, 2010), Zuza v zahradách (Labyrint, 2015), Kuba Tuba Tatubahn (Běžíliška, 2015) či Bratři v poli (Běžíliška, 2017).

O ilustrátorce 

Andrea Tachezy (*1966) ), výtvarnice, ilustrátorka a grafička, vystudovala ateliér alternativních technik a ateliér filmové a televizní grafiky na VŠUP v Praze. Jako odborná asistentka působila na katedře výtvarné tvorby na Univerzitě Hradec Králové. Věnuje se zejména knižní ilustraci pro děti, ale také volné tvorbě, a to i textilní, i zde je rozpoznatelný její jedinečný rukopis. Vystavovala na mnoha domácích i zahraničních výstavách. Zlatou stuhu získala za prostorové leporelo Ferdinande! (Běžíliška, 2014), knihu Bořivoj a blecha Fló (Albatros, 2014) a za Dům číslo 226 (Běžíliška, 2017).


Recenze:
Lucie Trávníčková, iliteratura.cz, 2.12.2018, dostupné zde.

Ilustrátor: Andrea Tachezy
Nakladatel: Běžíliška
Počet stránek: 76
Formát knihy: 23 x 33 cm

Kniha vyhrála v této kategorii:

Výtvarná část - a) knihy pro mladší děti

Dům číslo 226

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy