Claudine Desmarteauová

Gustíkovy patálie

Malý Mikuláš pro 21 století!

Autorka této humorné knížky otevřeně vzdává hold kultovní sérii o malém Mikulášovi i jejím tvůrcům. Navazuje na tradici, aniž by se však snažila ji okopírovat. Vzniká tak originální, novodobý „mikulášovský“ hrdina, desetiletý Gustík, který stejně jako jeho předchůdce vtipně a trefně komentuje soudobým jazykem postavy i dění kolem sebe. Do hry samozřejmě vstupují vymoženosti i nešvary moderní doby. Gustík se proto neustále diví svým pubertálním sourozencům, kteří nosí úzké kalhoty, poslouchají Nirvánu a sbírají špatné známky a s nimiž se neustále pere o místo u počítače, glosuje ale také věci, jako je globální oteplování, přechod z franků na eura či oslabení kupní síly, a klade si všemožné otázky, například proč bezdomovci bydlí na ulici a jak mohl jeho dědeček přežít bez počítače. To vše samozřejmě s velkou dávkou vtipu.

O autorce:

Claudine Desmarteauová vystudovala na vysoké škole umělecko-průmyslové ve Francii a poté pracovala jako art directorka v reklamních agenturách. Současně s tím začala publikovat kresby v periodikách jako Le Monde, Le Nouvel Observateur aj.  V roce 2001 se definitivně rozloučila s prací v reklamě, aby se plně mohla věnovat autorské literární i ilustrační tvorbě. Od té doby vydala již více než dvě desítky titulů od obrázkových knížek až po romány. 

 

Ilustrátor: Claudine Desmarteauová
Překladatel: Erik Lukavský a Anna Lukavská
Nakladatel: Mladá fronta
Počet stránek: 152
Formát knihy: 140 x 200

Gustíkovy patálie

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy