Petr Stančík

H20 a tajná vodní mise

H2O není jen chemická značka vody, ale také název kamarádů Huga, Huberta a Ofélie. Tří žáků základní školy Evelíny Saturejkové ve městě... no třeba právě v tom vašem. Klan H2O zásluhou přístroje zvaného zmenšovátko podniká dobrodružné výpravy vodovodním potrubím na palubě miniaturní ponorky Abramis. Hlavní padouch – šílený profesor Hermenegild Vulpes – sice proti H2O neustále kuje nějaké pikle pomocí nejmodernější vědy a techniky, ale nakonec i jemu doteče, že ve správném dobrodružství pro děti a mládež musí zvítězit dobro. Alespoň kapku.

Ve vodovodním „crazy“ thrilleru pro čtenáře středního školního věku není nouze o zmenšovací přístroje, geniální vynálezce a pestrou paletu rejdů v potrubí, jelikož daný žánr neslibuje nic menšího než bitvu o záchranu světa modelově pojatého jako běžné české město. Ve snaze uchránit jeho vodovodní řad od padoucha jiskří autor situačním i jazykovým humorem, který má přirozený dar zlákat k četbě krom odvážných děvčat i vrstevníky neohrožených kluků z party H2O. Vyznění příběhu podporují nejen dynamické kresby Galiny Miklínové, ale také odlehčené glosy k použitým termínům, v nichž Petr Stančík potvrzuje letitý zájem nahlížet život jako surreálnou grotesku.

O autorovi

Petr Stančík (1968), spisovatel, básník, dramatik a textař. Pro malé čtenáře napsal podzemní pohádkový horor Mrkev ho vcucla pod zem, pět napínavých dobrodružství Jezevce Chrujdy i knihu O Díře z Trychtýře, provrtanou opravdovou dírou. Dospělým jsou určené prózy Pérák, Mlýn na mumie (Magnesia Litera 2015 za prózu) a Andělí vejce (Kniha roku Lidových novin 2016 4.–6. místo) a Nulorožec.

O ilustrátorce 

Galina Miklínová (1970), ilustrátorka, režisérka a výtvarnice animovaných filmů. Je autorkou oblíbeného večerníčku O Kanafáskovi a pěti autorských krátkých filmů. Se spisovatelem Pavlem Šrutem přivedla na svět trilogii Lichožrouti (Magnesia Litera 2009, Nejkrásnější kniha roku 2009 a Magnesia Litera za knihu desetiletí). Na motivy prvního dílu natočila celovečerní animovaný film Lichožrouti (Trilobit 2017, Chicago International Film Festival Best Animated Feature by Children Jury, nominace na Českého lva a Ceny české filmové kritiky). Pro děti ilustrovala více než 30 knih.

Ilustrátor: Galina Miklínová
Nakladatel: Abramis
Počet stránek: 84
Formát knihy: 20,5 × 20,5 cm

Kniha vyhrála v této kategorii:

Literární část (Původní česká slovesná tvorba) - a) beletrie pro děti

H20 a tajná vodní mise

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy