Petr Šrámek

Hrábky drápky odpadky

Krasohled české poezie pro děti 19. století

Výbor básní, napsaných v předminulém století pro děti (ale nejen pro ně), připravil editor Petr Šrámek a svými charakteristickými ilustracemi jej doplnil Chrudoš Valoušek. Výsledkem je jedinečná výpravná publikace, která poskytne dětem i dospělým cenný vhled do literárního období, do něhož se pro texty sahá stále méně.

O ilustrátorovi:

Grafik a ilustrátor Chrudoš Valoušek (*1960) vystudoval VŠUP, ateliér užitá malba v architektuře. Vytváří linoryty, v nichž propojuje výraznou černou konturu s barevnými plochami. Je nositelem ceny za linoryt udělované v rámci soutěže Grafika roku. Za svou ryze autorskou knihu Chrudošův mix přísloví získal prestižní ocenění v soutěži Nejkrásnější knihy světa, která se pořádá v rámci mezinárodního knižního veletrhu v Lipsku.

Ohlasy:

http://www.iliteratura.cz/Clanek/31495/sramek-petr-ed-hrabky-drapky-odpadky-

Ilustrátor: Chrudoš Valoušek
Nakladatel: Albatros
Počet stránek: 300
Formát knihy: 210 x 235

Kniha vyhrála v této kategorii:

Výtvarná část - b) knihy pro starší děti a mládež

Hrábky drápky odpadky

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 25 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy