Petr Nikl

Hudebníček

Petr Nikl v Meandru vydal přes 10 autorských knih a několik dalších ilustroval. Rozverný Hudebníček vytvořil s Miroslavem Černým. První napsal i nazpíval, co mu z huby lezlo, a se všemi písmeny si dosyta pohrál. Druhý k tomu hudbu složil, na spoustu instrumentů ze své sbírky zahrál a ještě přizval ke spolupráci kopu muzikantů. Nakonec všechny zúčastněné nástroje do knihy nakreslil. Hudebníček, kniha a CD, plná muzicírujících písmen a nástrojů.

Berde. Duduk. Eufonium. Co to je?
Famfrnoch. Gusle. Chrota. Jak vypadají?
Kobza. Ofiklejda. Odkud jsou?
Kvinterna. Rebab. Sistrum. Co mají společného?
Trumšajt. Udu. Yyueqin. Jakým jazykem mluví? Nebo kňučí?...
A jak zpívají písmena? Opravdu S syčí, Q kvíká a B bublá?
A kde nalezla svoje tvary? Čemu všemu se mohou podobat?
Když se abeceda domluví, že každé písmeno složí píseň pouze ze slov, od něj začínajících, jak bude taková skladba znít?
A když ji doprovodí jen ty nástroje, které také začínají tímtéž písmenem, a navíc zahrají i v tónině stejného písmene, co to bude za hudbu?
Bude se dát poslouchat? Bude se dát pobrukovat?
To by právě zajímalo oba autory rozverného Hudebníčku.
Nikla a Černého.

O autorovi

Petr Nikl (*1960 ve Zlíně) je velmi všestranný umělec: malíř, hudebník a divadelník. Je činný v loutkovém souboru Mehedaha, byl členem již zaniklé umělecké skupiny Tvrdohlaví, připravil koncepci interaktivních výstav (např. Hnízda her, 2000, Orbis Pictus Play), spolupracuje s vokálním souborem Lakomé Barky, pro divadlo Archa vytvořil několik originálních hudebně-divadelních projektů. Vydal řadu autorských knih a další ilustroval, získal za ně bezpočet ocenění, mj. Magnesii Literu za Záhádky, Cenu Ministerstva kultury za nejkrásnější knihu (O Rybabě a mořské duši, Záhádky, Lingvistické pohádky, Michal Bytrov: Nech ten mech) či Zlatou stuhu (např. Lingvistické pohádky, Záhádky). V roce 1995 obdržel Cenu Jindřicha Chalupeckého.

O ilustrátorovi

Miroslav Černý je pedagog, hudebník a výtvarník, je ženatý, má pět dětí, trvale žije v Provodově u Zlína. Vystudoval Gymnázium ve Zlíně a Masarykovu univerzitu v Brně, obor český jazyk a výtvarná výchova. Jako učitel působil ve škole v Želechovicích, později pracoval jako lektor Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně a lektor Nadace Jana Pivečky ve Slavičíně. V současnosti vyučuje výtvarnou výchovu na Gymnáziu – Lesní čtvrti ve Zlíně. V rámci lektorské činnosti přednášel na různých typech škol v oborech environment, organologie a scénická hudba. Stal se popularizátorem archeologie a autorem několika odborných i autorských výstav. Uvedl se jako ilustrátor vlastních publikací: Odkryj zem, otevři čas, Hudební nástroje strunné drnkací, Zlín mýtický a historický, Pod zlínským rynkem – Cesty do minulosti Zlína, Chvála Zlínu, Ze starého Zlína aj.

Významnou inspirací pro jeho uměleckou činnost se stala krajina: volnou výtvarnou tvorbu představují monumentální malby, ve kterých se obrací k existenci její paměti a skryté spiritualitě, kterou ve svých obrazech odráží. V roce 1999 spoluzaložil občanské sdružení na ochranu krajiny. Jeho hudební činnost je pestrá; od poloviny osmdesátých let se pohyboval v prostředí undergroundu zlínské a brněnské hudební scény. Později tato aktivita vyústila ve zřízení hudebního nahrávacího studia. Stal se autorem většího počtu divadelních a několika menších filmových hudeb.

Ukázky z knihy:

https://youtu.be/SMyGvQGgoro

https://youtu.be/oAvWSX0JThk

Skladby k poslechu:

https://www.meander.cz/edice-2/hudebnicek/

Recenze zde

 


 

Ilustrátor: Miroslav Černý
Nakladatel: Meander
Počet stránek: 120
Formát knihy: 200 x 195 mm

Hudebníček

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 25 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy