Petr Stančík

Jezevec Chrujda točí film

Když do lesa Habřince jednoho dne přiletí z města papoušek, je z toho velké pozdvižení. Všechna zvířátka najednou obdivují jeho krásně pestrobarevné peří, zatímco ten, kdo má jen černobílý kožíšek, upadá v přezíravé přehlížení. Například jezevec Chrujda. Pak ale do lesa přijedou tři černobílí filmaři – panda, zebra a straka – natáčet černobílý film. A kdo v něm získá hlavní roli? No přece náš jezevec...

Příběh malé čtenáře hravou formou vede k poznání, že to podstatné u lidí, stejně jako u zvířátek, nemají hledat na povrchu, ale v nitru.
A že móda se rychle mění, kdežto opravdové přátelství zůstává stále.

O autorovi: 

Petr Stančík (*1968) je český básník, prozaik, esejista, dramatik a textař. Po nedokončených studiích režie na DAMU působil nejprve jako režisér, od roku 1995 se živí jako reklamní textař a věnuje se literatuře. První díla publikoval pod pseudonymem Odillo Stradický ze Strdic. Jeho texty byly přeloženy do angličtiny, polštiny, litevštiny a albánštiny. První jeho knihou pro děti byl titul Mrkev ho vcucla pod zem, která vyšla rovněž v nakladatelství Meander s ilustracemi Jiřího Stacha. 

O ilustrátorce:

Lucie Dvořáková (*1959) se zabývá knižní a časopiseckou ilustrací, animovaným filmem a výtvarným řešením televizních pořadů pro děti. Jako výtvarnice stojí mimo jiné za oblíbeným pořadem pro děti Kouzelná školka. Za svou ilustrační tvorbu získala nejedno ocenění, Zlatou stuhu v letech 1995, 1996, 2003 a 2007, v roce 2013 jí bylo uděleno Čestné uznání v rámci prestižního festivalu Namibook Festival v Jižní Koreji. 

Ohlasy: 

http://www.rozhlas.cz

http://www.nejlepsiknihydetem.cz

http://www.radiojunior.cz

Ilustrátor: Lucie Dvořáková
Nakladatel: Meander
Počet stránek: 24
Formát knihy: 240 x 165

Jezevec Chrujda točí film

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy