Petr Nikl

Jino taje opic

Petr Nikl má slabost pro zvířata – už si pohrával s rybami, lvy, jeleny, dokonce i se zvěřincem nafukovacím. Tentokrát se ale zaměřil na hravé akrobatky opice. A s těmi si teprve užijete legraci! Ve třináctém autorově svazku ze sebe totiž jednotlivé druhy lidoopů vyskládaly celou abecedu a vy si tak v knize můžete luštit jako v rébusu. Je támhleten šimpanz spíš J nebo I? Co se mi to ty opice snaží sdělit? A i když tajemství opičího písma rozluštíte, k tomuto originálnímu atlasu plného básní o různých druzích opic, se budete vracet stále znovu. Teď nezbývá než trénovat a cvičit, abyste už v příštím roce čínské Opice jejich tajuplný jazyk ovládali.

„Jino taje opic, autorský počin zvukomalíře, snochaře, hudbomila, superformera, světelnoše, loutkozvěsta a tvrdohlavce Petra Nikla, považuji za knihu nejen edukativní, čímž pádem poučnou a vzdělávající, ale i za sbírku ryze výtvarnou, nesmírně kreativní a zábavnou, populárně-naučnou a naučně-populární či jak se to dříve říkalo. Niklovy trpělivostí a soustředěním přetékající portréty opičích anfasů či figur jsou jeden za druhým a třetí před čtvrtým tak strašně moc nádherným Pantheonem povah a vlastností, že divák už vlastně nepotřebuje mít ani zrcadlo, aby se v něm viděl jinak, že v této knize na mnohé dvoustraně vícekrát, ani paměť, z níž se mu noří vzpomínky na sebe sama v každodenních pohybech a pozicích samy od sebe hůř než z této knihy. Poučen krásou svých prapra a znejistěn svým teďatady, může knihou listovat odzadu k začátku jako odpředu ke konci a stále se nacházet ve světě, který dosud neznal. A vůbec nevadí, že při skutečnosti všech nakreslených opic jsou ocasy otočené… zkrátka, je radost být vzdělán touto formou, ba co víc, opičit se a být tak víc než jen svůj a sebou sám. Na to, co dělá Nikl, jsem si rychle zvykl. Navždycky, jak by jistě doplnil rodinný přítel z dob mého mlada Joža Mrázek-Hořický." Citace z výroků porotců Zlaté stuhy k oceněné knize.

O autorovi:

Petr Nikl (1960), výtvarník, spisovatel, ilustrátor, hudebník a divadelník, vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu Uherské Hradiště a AVU v Praze v ateliéru profesora Arnošta Paderlíka a Jiřího Ptáčka. Tehdy již inspirován básněmi Christiana Morgensterna psal své první texty, tiskl k nim cykly mezzotint a kreslil volné ilustrace. Knihařil makety knížek, vymýšlel nonsensové pohádky a písně. S přáteli, jejichž výtvarné pokusy přerostly v divadelní performance, založil v roce 1985 loutkový spolek Mehedaha, jádrem jejich představení byly balety, hudebně-dramatické skeče a drobné absurditky. Společně s Františkem Petrákem a dalším přáteli postupně vydali třináct sešitů nonsensové poezie spolku Mehedaha.
V roce 1987 spoluzaložil uměleckou skupinu Tvrdohlaví. Roku 1995 mu byla udělena Cena Jindřicha Chalupeckého. Je autorem koncepce interaktivních výstav Hnízda her (Rudolfinum, 2000), Krajina fantazie a hudby (český pavilon na EXPO 2005 v japonském Aichi), Orbis Pictus a Labyrint světa, putující po českých i světových městech.
Za svou knižní tvorbu získal řadu ocenění, mezi nimi i několikrát cenu ministerstva kultury za Nejkrásnější knihu roku (1997, 2001 a 2002), Zlaté stuhy za Lingvistické pohádky (Meander, 2006) či Magnesii litery v kategorii kniha roku a kniha pro děti a mládež za Záhadky (Meander, 2007). V nakladatelství Meander vydal další své autorské knihy pohádek – Pohádka o Rybitince, O Rybabě a mořské duši, Jělěňovití, Přeshádky, Žlutí lvi, Ďivňáci z Ňjújorku. Kromě zmíněných knih ilustroval řadu dalších souborů jiných autorů, podílel se na vzniku katalogů ke svým výstavám.


Recenze:
Kateřina Středová, iliteratura.cz, 15. 6. 2017, dostupné zde.
Radim Kopáč, Kulturní magazín Uni, 6/2017, dostupné zde.

Rozhovor:
Karolína Demelová, Radio Wave, Liberatura, 11. 8. 2017, dostupné zde.

Ilustrátor: Petr Nikl
Nakladatel: Meander
Počet stránek: 120
Formát knihy: 306 x 308

Kniha vyhrála v této kategorii:

Výtvarná část - c) literatura faktu pro děti a mládež

Jino taje opic

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy