KDO ZÍSKAL VÝROČNÍ CENU ZLATÁ STUHA 2015?26.5. 2015

Zlatou stuhou jako prestižním oceněním knih pro děti a mládež se letos může pyšnit celkem dvanáct titulů. Za celoživotní přínos byli 26. května vpodvečer na Novoměstské radnici v Praze oceněni také spisovatel a básník Jiří Žáček a sochař a výtvarník Stanislav Kolíbal. V průběhu galavečera, jímž provázela slovem Taťjana Medvecká, hudbou jazzová klavíristka a skladatelka Beata Hlavenková a úžasnými dramatickými výkony děti ze Smysluplné základní školy v Karlíně, si laureáti převzali z rukou významných kulturních osobností pamětní desky se „zlatým“ špendlíkem. (Nádherné desky s výsekem vyrobilo Studio Činčera a vetknutý špendlík pochází ze slévárny Alfe Brno). 

Odborné poroty Zlaté stuhy vybíraly tento rok z bezmála sto padesáti přihlášených knih, do nominací se dostalo 13 titulů v literární části, 16 ve výtvarné, 8 bylo nominováno za překlad a do výběru na ocenění se dostaly také dva komiksy, letos poprvé v samostatné kategorii.

Ocenění převzaly spisovatelky Daniela Fischerová a Daniela Krolupperová, spisovatel a pedagog František Tichý, kolektiv autorů Dějin československého komiksu 20. století, výtvarnice Andrea Tachezy, Tereza Ščerbová a Marie Štumpfová, ilustrátor Jiří Franta, překladatelé Stanislav Rubáš, Lukáš Novák, Zuzana Šťastná a Radek Malý a komiksoví autoři Klára Smolíková a Honza Smolík. Cenu za nakladatelský počin si odnesl Baobab.

Přehled všech nominovaných i oceněných titulů s podrobnými informacemi naleznete zde

KDO ZÍSKAL VÝROČNÍ CENU ZLATÁ STUHA 2015?

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy