Ivan Binar

Králík Fiala

Fiala je králík s fialovou barvou, žlutým vnitřkem uší a růžovým nosem! Bydlí se svými lidmi Marií, Maxmiliánem a Kubíkem, kmenem statečných Ma-Ma-Kuů, na pražské Letné. Nejlépe si pochutná na mrkvičkové zmrzlině a je přirozeně zvídavý, nesmírně kamarádský a velmi zcestovalý. Ještě že zná tetu Vlastu z Kanady, která se umí vyskytnout ve správný čas na správném místě a může Fialu vytáhnout z každé šlamastyky. Jinak by ho kozel ve Španělsku mohl věznit tak dlouho, dokud lidi z Letný nezacvakaj za roztomilýho fialovýho králíčka pěknou sumičku výkupnýho. Nebo co kdyby hloupí buvoli Ani-Ň, Ba-Ť a Leo-Š ztratili Fialu v rýžovém poli v Asii? A co teprve kdyby ho k svačině slupli alpská orlata Siegfried s Gunterem? To by se pak ani nemohl radovat z toho, jak rostou Stella s Toníčkem, malí špunti v rodině. A Ma-Ma-Kuům by se hrozně stýskalo. Ale vzkazují vám, že v téhle knížce Fialu rádi půjčí každému, kdo má chuť si s ním hrát a cestovat.

O autorovi:

Autor Ivan Binar knižně debutoval v nakladatelství Profil v roce 1969 dílem Knížka o tom, jak pan Bouda s cirkusem se světem loudá. Próza Kdo, co je pan Gabriel ? vyšla v pražské edici Petlice roku 1974, v torontském nakladatelství 68 Publishers (1978) a německy v nakladatelství Ullstein (1985). Román Rekonstrukce v pražské Expedici (1977) a německy opět u Ullsteinů (1985). Kytovna umění Obrys (1988) a Západočeské nakladatelství (1991) a německy v nakladatelství Paul Zsolnay (1997), dílo Den, kdy slétly vlaštovky vyšlo spolu s díly E. Kantůrkové a K. Pecky v publikaci Tři prózy z trezoru ve vydání Evropského kulturního klubu (1990). Jeníkova práce v Nakladatelství Hynek (1996), dětská kniha S kouzelníkem do světa v Albatrosu Praha (1997), Ohrada v Mladé frontě Praha (1997) a Sedm kapitol ze života Václava Netušila aneb S kolem kolem světa opět v nakladatelství Hynek v roce 2000.

O ilustrátorce:

Eva Sýkorová-Pekárková (1958) vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, ateliér filmové a televizní grafiky u profesora Miloslava Jágra. Zabývá se ilustracemi a animovaným filmem. Ilustrovala mnoho knih pro děti a je také autorkou kreseb k večerníčku O kachně Matyldě, za který byla oceněna na festivalech ve Zlíně a Třeboni.

Ilustrátor: Eva Sýkorová-Pekárková
Nakladatel: Edice České televize
Počet stránek: 120
Formát knihy: 194 x 254

Kniha vyhrála v této kategorii:

Výtvarná část - a) knihy pro mladší děti

Králík Fiala

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy