Radek Malý

Legenda o svaté holčičce

V Praze na Smíchově se rozprostírá tajuplný Malostranský hřbitov, mezi jehož vzrostlými, břečťanem porostlými stromy a náhrobky najdete klid, jinde v Praze nevídaný. Vstupte do něj a po pravé straně podél hlavní cesty vyhlížejte malý náhrobek, na kterém je vytesaná spící dívenka. Je to svatá holčička, ochránkyně pražských dětí, které k ní dodnes přicházejí se svými prosbami a přáními.

O autorovi

Básník a překladatel. V Olomouci vystudoval germanistiku a bohemistiku a dosáhl doktorátu, živí se jako redaktor, překladatel a externí učitel na VŠ. Poezii, překlady, studie a recenze hojně publikuje i časopisecky. Připravuje vlastní antologie německé expresionistické poezie. S vlastní poezií uspěl v překladech do němčiny i v zahraničí. Píše rovněž pro děti, spolu s Dr. Hanou Mikulenkovou je autorem učebnic českého jazyka a literatury pro první stupeň základní školy, a především autorského Slabikáře s ilustracemi Matěje Formana (2004). V nakladatelství Meander vydal podzimní příběh František z kaštanu, Anežka ze slunečnic ilustrovaný Galinou Miklínovou a sbírku poezie Kam až smí smích, kterou ilustrovala Anna Neborová. Dále učiteli oceňovaný Poetický slovníček dětem v příkladech a Příhody matky Přírody a leporelo Počítaní oveček.  

O ilustrátorce

Nikola Logosová vystudovala ilustraci na UMPRUM. Ráda pracuje s různými materiály a technikami a objevuje nová výtvarná vyjádření. Zabývá se jak každodenními motivy, tak snovou tématikou. Je členkou audio-vizuálního dua GAUNER.

 

Ilustrátor: Nikola Logosová
Nakladatel: Meander
Počet stránek: 30
Formát knihy: 220 x 179

Legenda o svaté holčičce

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy