Mezinárodní ocenění pro knihu Panáček, pecka, švestka, poleno a zase panáček4.4. 2019

V italské Boloni se konal od 1. do 4. dubna již 56. ročník mezinárodního veletrhu dětské knihy – světoznámý a jediný svého druhu Bologna Children's Book Fair 2019. Čestným hostem bylo letos Švýcarsko. Nedílnou součást veletrhu každoročně tvoří také rozsáhlá výstava ilustrátorů z celého světa. Svou produkci představili v rámci národní expozice anebo samostatně také čeští nakladatelé.

Letošní ročník byl však pro českou dětskou literaturu výjimečný. Jedinečný Panáček, pecka, švestka, poleno a zase pecka od Vojtěcha Maška s ilustracemi Chrudoše Valouška v grafické úpravě Juraje Horvátha z nakladatelství Baobab získal prestižní cenu veletrhu: Bologna Ragazzi Award 2019, první místo v kategorii Fiction.

Bologna Ragazzi Award patří mezi prestižní mezinárodní ocenění dětské literatury udělované každoročně na veletrhu v Boloni již od roku 1966. V současné době se cena uděluje ve třech kategoriích: fiction, non-fiction, opera prima (pro autory a ilustrátory debutových knih), dále zvláštní ocenění New Horizons (doslova knihy otevírající nové obzory), letos poprvé se oceňovaly také knihy v kategorii pro děti do tří let.

Mezi české laureáty boloňského veletrhu patří například Petr Sís (Strom života, 2004; Zeď, 2008), Květa Pacovská (Alphabet, 1998), Markéta Prachatická (ilustrace ke knize Alenka v kraji divů a za zrcadlem, 1984), Eduard Petiška a Jindra Čapek (Příběhy, na které svítilo slunce, 1968). Roku 2016 byla do užšího výběru nominovaných knih vybrána také kniha To je Praha! Michaely Kukovičové a Olgy Černé.

Více o ceně zde:

http://www.bolognachildrensbookfair.com/en/bologna-childrens-book-fair-awards/bolognaragazzi-award-braw/bolognaragazzi-award/8382.html

O letošních oceněných zde:

http://www.bookfair.bolognafiere.it/en/bologna-childrens-book-fair-awards/bolognaragazzi-award-braw/2019-winners/2225.html


Kniha Panáček, pecka, švestka, poleno a zase panáček kromě nejnovějšího ocenění Bologna Ragazzi Award již získala Zlatou stuhu 2018 a první místo v soutěži Nejkrásnější česká kniha roku 2017.

Vojtěch Mašek, scenárista, autor komiksů a spisovatel, prokazuje cit pro živé až divadelní vyprávění a vrací na českou literární scénu pro děti smysl pro absurdní humor a uštěpačný spisovatelský nadhled. Bohaté linorytové ilustrace grafika a výtvarníka Chrudoše Valouška jsou jako vždy strhující. Některé výjevy jsou pojaté jako dynamické obrazy, jiné připomínají obrazové tabule a v knize najdeme i řadu komiksových čísel. Chrudoš Valoušek a Vojtěch Mašek zkrátka nenechávají čtenáře na pochybách o tom, že Poleno se stalo novou zásadní postavou českých knižních dějin. 

Pinocchio, neposedný a zlobivý dřevěný panáček Carla Collodiho, musí projít mnohým dobrodružstvím, než přijde k rozumu... Co ale musí absolvovat taková pecka, než se stane panáčkem? Dobrodružné a komické vyprávění jednoho mluvícího polena sleduje životní příběh švestkové pecky plný zákrut a eskapád.

„Na rozdíl od Otesánka ustrnuvšího u hlášky ,Mámo, já mám hlad!‘ je Maškovo mluvící poleno rozený pábitel. O svém životě, který započalo jako pecka ve švestce, vypráví jednu vtipnou historku za druhou. A sekunduje mu barevné groteskní vyprávění obrazové." Martina Siwek Macáková, iLiteratura.cz, 6. 9. 2018

Autor textu, Vojtěch Mašek (*1977), je výtvarník, komiksový a filmový scenárista. Vystudoval scenáristiku na FAMU. S Džianem Babanem je autorem komiksové trilogie Monstrkabaret Freda Brunolda uvádí (2004–2008), Pandemonium aneb Dějiny sousedství (2008), Hanka (2009), Ve stínu šumavských hvozdů (2011, výtvarník J. Grus) a Hovory z rezidence Schlechtfreund (2013). Pracoval na komiksech O přibjehi (2010, s M. Bořkovcovou a M. Hajskou) a Chyba (2011, scénář s M. Šindelkou, výtvarník M. Lipavský a Pure Beauty). S Džianem Babanem je autorem divadelních představení Jožkalipnikjebožíčlověkaneumílhát! 1–15 (2004–2014). S Karolinou Voňkovou přišel s nápadem tzv. Recykliteratury (Lipnik, 2015). Jedná se o kombinování fotografií a textů nalezených v knihách a časopisech, čímž vznikají zejména krátké anekdoty, často absurdní, které se občas mohou spojit v ucelený příběh. Je spoluautorem komiksu Svatá Barbora, ověnčeného cenou Muriel. Jeho grafický horor Sestry Dietlovy (2018) získal ceny Muriel za nejlepší scénář a nejlepší komiksovou knihu.

Ilustrátor Chrudoš Valoušek (*1960) vystudoval VŠUP, ateliér užitá malba v architektuře. Vytváří linoryty, v nichž propojuje výraznou černou konturu s barevnými plochami. Je nositelem ceny za linoryt udělované v rámci soutěže Grafika roku (1998). Za svou ryze autorskou knihu Chrudošův mix přísloví (Baobab & GplusG, 2008) získal prestižní ocenění v soutěži Nejkrásnější knihy světa, která se pořádá v rámci mezinárodního knižního veletrhu v Lipsku. Ilustroval například knihu O Zlaté mrkvi (Baobab 2003), Zazi v metru (Albatros 2010), Žaloudění v Kundibále (Arbor Vitae 2010), Hrábky, drábky, odpadky (Albatros, 2012) a další tituly. Vystavuje v Čechách i zahraničí, jeho práce jsou zastoupeny ve veřejných sbírkách.

Juraj Horváth (*1974) vystudoval VŠUP v Praze v ateliéru ilustrace pod vedením profesora Jiřího Šalamouna, zároveň absolvoval i stáže v ateliérech fotografie a písma a typografie. Věnuje se kresbě, grafice, grafickému designu, ilustraci a vydávání knih pro děti a mládež v nakladatelství Baobab, které vede se svojí ženou Terezou Horváthovou. Je autorem vizuálního stylu Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, jako grafik a ilustrátor pracuje pro nakladatelství Argo, GplusG, Labyrint, Torst, Triáda a další. Od roku 2003 působí jako vedoucí ateliéru ilustrace a grafiky na pražské VŠUP. Ilustroval a graficky upravil desítky knih. Mnohokrát získal ocenění Nejkrásnější česká kniha. Za knihu Příběhy z Parní lázně získal v roce 2001 na Lipském knižním veletrhu cenu Nejkrásnější kniha světa. 

Mezinárodní ocenění pro knihu Panáček, pecka, švestka, poleno a zase panáček

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy