Renáta Fučíková

Molière & – 7 převyprávěných her v historických souvislostech

Ve druhém svazku originálně koncipované ediční řady Největší dramatici nevstupují na pomyslné jeviště pouze archetypální protagonisté sedmi divadelních her, jejichž autory jsou Pierre Corneille, Molière a Jean Racine. Ve čtivých historických vstupech ožívají rovněž francouzští panovníci 17. století, jejich manželky, milenky, dvořané, ba i bezejmenné postavy těch, jimž osud určil místo za branami oslnivých paláců. Pro přiblížení záměru Molièrových komedií zvolila autorka panely a repliky komiksu, který stejně jako ilustrační doprovod pojala jemnou proškrabávanou technikou, takže se před čtenářem odvíjejí scény jako z dobových rytin, nicméně v barvách kardinálského šarlatu. Podobně jako se při tomto způsobu kresby z tmavého podkladu vynořují obrysy a hned za nimi cenné detaily, daří se autorce v textech bez patosu vyzdvihnout dobovou mentalitu, odstranit učebnicové stereotypy a upoutat pozornost dospívajícího publika.

O autorce

Renáta Fučíková (*1964) je nositelkou mnoha cen včetně několika Zlatých stuh nebo první ceny na Bienále ilustrací v Teheránu z roku 1997, na frankfurtském knižním veletrhu byla v roce 2011 nominovaná na prestižní Astrid Lindgren Memorial Award.

Renáta Fučíková studovala na VŠUP v Praze v ateliéru ilustrace a užité grafiky. Nejdříve se věnovala ilustrační tvorbě a následně tvorbě autorské. Výtvarně zpracovala například pohádky bratří Grimmů, H. Ch. Andersena a Oscara Wildea, čínské, arabské či keltské pohádky, ilustracemi doprovodila mimo jiné Staré pověsti české a moravské Aleny Ježkové či Krajiny domova Václava Cílka. V autorské tvorbě Renáty Fučíkové najdeme zejména publikace o historii. Roku 2011 vydala (ve spolupráci s Danielou Krolupperovou) rozsáhlou a mnohavrstevnatou ilustrovanou Historii Evropy, jeden z největších nakladatelských počinů posledních let. Mezi její další autorské knihy vydané v nakladatelství Práh patří Vyprávění ze Starého zákona (1996), Vyprávění z Nového zákona (1997) či edice knih věnovaných životním osudům výrazných historických postav: Tomáš Garrigue Masaryk (2006), Jan Amos Komenský (2008), Antonín Dvořák (2012), Hus a Chelčický (2014). V nakladatelství Vyšehrad vzniká autorčina nová ediční řada Největší dramatici.

Kompletní autorčina bibliografie zde.

Ohlasy:
Petra Šantorová, iliteratura.cz, 16. 8. 2018, dostupné zde.

Rozhovor:
Petr Šrámek, Český rozhlas Vltava, Vizitka, 10. 1. 2018, dostupné zde.

Ilustrátor: Renáta Fučíková
Nakladatel: Vyšehrad
Počet stránek: 192
Formát knihy: 160 x 300

Kniha vyhrála v této kategorii:

Literární část (Původní česká slovesná tvorba) - c) literatura faktu pro děti a mládež

Molière & – 7 převyprávěných her v historických souvislostech

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy