Radek Malý

Moře slané vody

„Velké ryby Malé ryby / Každý člověk dělá chyby / Velké moře Malé moře / Každý skrývá svoje hoře,“ tak začíná zbrusu nová kniha veršů originálního básníka Radka Malého, který před dvěma lety zaujal sbírkou Listonoš vítr, jež získala cenu Magnesia Litera v kategorii kniha pro děti a mládež. Tentokrát se Radek Malý věnuje tajemstvím moře, jeho krutosti, nádheře i velkoleposti. Jeho verše jako v případě minulé sbírky doslova podkreslil, dotvořil a ozdobil malíř a ilustrátor Pavel Čech. Vychází tak nádherná knížka s několika rozvíratelnými stranami, vonící široširými dálkami a oceánem – nádherný dárek pro všechny milovníky moře, dobrodružství a poezie.

 

O autorovi: 

Radek Malý (*1977) je básník, překladatel a autor knih pro děti. Vystudoval germanistiku a bohemistiku na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde dosud působí jako pedagog a badatel. Vydal pět básnických sbírek. Je nositelem Ceny Jiřího Ortena za sbírku Vraní zpěvy (Petrkov, 2002) a Magnesii Litery za sbírku Větrní (Petrkov, 2005). Je autorem učebnic českého jazyka a literatury pro první stupeň základní školy (Prodos, 2004) či autorského Slabikáře s ilustracemi Matěje Formana (Prodos, 2004). Z knih pro děti jmenujme sbírky básní Kam až smí smích (Meander, 2009) a Listonoš vítr (Albatros, 2011). Poslední jmenovaná získala Cenu Magnesia Litera v kategorii kniha pro děti a mládež, Cenu učitelů v anketě Suk 2011 a byla zařazena na Čestnou listinu (Honour List) IBBY. Básnickou teorii podává hravou formou v Poetickém slovníčku dětem v příkladech (Meander, 2012). Podobně laděni jsou Kamarádi z abecedy (Host, 2013). Dále je autorem textu dvou leporel Devět plchů v pelechu (Běžíliška, 2016) a Nikolka a dvě mámy (Cesta domů, 2018).

O ilustrátorovi: 

Pavel Čech (*1968) je výtvarník-samouk, který neabsolvoval žádnou výtvarnou školu, přesto se v posledních letech nezaměnitelným rukopisem svých autorských knih, místy odkazujících na poetiku Jiřího Trnky, zařadil mezi významné představitele české literatury pro děti. Vyučil se zámečníkem, poté pracoval také nějakou dobu jako hasič a od roku 2014 je výtvarníkem na volné noze. Z již publikovaných autorských projektů pro děti jmenujme např. O zahradě, O klíči, Tajemství ostrova za prkennou ohradou či Dobrodružství pavouka Čendy

Ohlasy: 

iliteratura.cz

Ilustrátor: Pavel Čech
Nakladatel: Albatros
Počet stránek: 40
Formát knihy: 210 x 222

Moře slané vody

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy