Bruno Munari

Munariho stroje

Bruno Munari vydal svou sbírku nonsensových strojů v roce 1942. Mašinky typu „ještěrčí motor pro unavené želvy“ možná na první pohled nepůsobí prakticky, nicméně jejich užitečnost spočívá právě v rozvíjení dětské tvořivosti a kreativního smýšlení. Když už jsme tedy na český překlad museli čekat přes osmdesát let, buďme vděční, že jsme se ho dočkali ve zpracování Alice Flemrové, která nejenže výborně chápe všechny Munariho nepochopitelné mechanismy, ale především zdařile substituuje slovní hříčky založené často na podobnosti slov a rýmech a zachovává Munariho hravý a absurdní humor.

 

Na vědomí se všem dává!

Na vědomí se všem dává!

Všechny stránky této knihy kladly nárok na překladatele

Všechny náročné hříčky byly při překladu zachovány

Všichni chovatelé dětí jistě přijmou vřele

Všechny příjemně hravé Munariho plány

Všechny plané stroje běží v knize skvěle

Všechny součástky byly s citem namazány

Se všemi muselo být práce jako na kostele

Všechny kosti byly zřejmě rozlámány

Všechny lamy z poroty se už jen škrábají na čele

Proč jen nejsou všechny Munariho texty takto zflemrovány!

Bruno Munari v této knize s velkou vážností a bohatými detaily popisuje stroje... užitečné, nebo neužitečné, ale dozajista neobvyklé: ventilátor s mávajícími křídly, automatický měřič doby vaření vajec natvrdo nebo ještěrčí motor pro unavené želvy. Autor každý stroj popisuje s neskonalým citem a empatií, přičemž obdivuhodně proniká do podstaty věcí a odhaluje skutečný potenciál rozličných předmětů každodenní i sváteční potřeby. Díky tomu je vyzdvižena nepotlačitelná individualita živých bytostí od komárů až po květáky…

Překladatel: Alice Flemrová
Nakladatel: Meander
Počet stránek: 28
Formát knihy: 210x280

Kniha vyhrála v této kategorii:

Překladová část - a) beletrie pro děti

Munariho stroje

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy