Vratislav Maňák

Muž z hodin

Věděli jste, že se na podzim mění čas kvůli krádeži hodinové ručičky? A že se vše stalo na jednom českém nádraží? Vypravte se s osmiletou Lenkou a hodinářem Weissem zmizelé ručičce na stopu a poznejte kouzlo starého Rakouska, kde sukně fungují jako padáky a kde se dá do kufru schovat celá ložnice.

Držitel Ceny Jiřího Ortena Vratislav Maňák (nar. 1988) se po povídkové sbírce Šaty z igelitu představuje jako autor dětské prózy; v secesním příběhu Muž z hodin nabízí jeden z prvních českých příspěvků k žánru steampunk, který v zahraničí proslavil režisér Tim Burton nebo autor Zlatého kompasu Philip Pullman.

 

O autorovi:

Vratislav Maňák (*1988) vystudoval žurnalistiku a mediální studia na FSV UK, pracuje jako redaktor zpravodajského portálu ČT24. Do literárního světa vstoupil svými povídkami, které publikoval v časopisech Host, Plž či Tvar. Za svou knižní prvotinu, sbírku Šaty z igelitu, získal v roce 2012 Cenu Jiřího Ortena. V současné době se věnuje i tvorbě pro děti, je autorem dvou pohádkových seriálů pro rozhlasového Hajaju.

O ilustrátorovi: 

Juraj Horváth (*1974) vystudoval VŠUP v Praze v ateliéru ilustrace pod vedením profesora Jiřího Šalamouna, kromě toho absolvoval i stáže v ateliérech fotografie a písma a typografie. Věnuje se kresbě, grafice, grafickému designu, ilustraci a vydávání knih proděti a mládež v nakladatelství Baobab, které vede se svojí ženou Terezou Horváthovou. 
Od roku 2000 je autorem vizuálního stylu Mezinárodního festivaludokumentárních filmů v Jihlavě, od roku 2003 je vedoucím ateliéru ilustrace a grafiky na VŠUP. Ilustroval a graficky upravil desítky knih. Mnohokrát získal ocenění Nejkrásnější česká kniha. Za knihu Příběhy z Parní lázně získal v roce 2001 na Lipském knižním veletrhu cenu Nejkrásnější kniha světa. 

 

Ilustrátor: Juraj Horváth
Nakladatel: Albatros
Počet stránek: 80
Formát knihy: 175 x 245

Muž z hodin

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy