Lucie Lomová

Na odstřel

Komiksová detektivka z divadelního prostředí

Na tuhle premiéru komisař Oulibský hned tak nezapomene. Jeden z herců umírá na jevišti a brzy je jasné, že to byla vražda. Detektiv se pouští na těžkou cestu bludištěm otazníků. Jak se vyznat ve složité síti vztahů v zákulisí? Snad mu v tom pomůže jeho statečná žena, divadelní kritička Dita…

O autorce: 

Lucie Lomová (*1964) je česká výtvarnice, známá především jako autorka komiksů pro děti a mládež i pro dospělé. Vystudovala dramaturgii na pražské DAMU. Ještě na studiích začala publikovat kreslené vtipy a spolu se sestrou Ivanou vytvořily dvě postavičky myšek Anči a Pepíka a jejich první komiksový příběh, který vyšel na jaře 1989 jako samostatný sešit.Po revoluci se rozhodla  živit se jako kulturní recenzentka, brzy však této kariéry zanechala a přijala nabídku pokračovat v započaté sérii o Anče a Pepíkovi, tentokrát už sama jako autorka kresby i scénáře.Od roku 1990 do r. 1999 pak publikovala tyto příběhy v komiksovém časopise Čtyřlístek. Získaly si značnou popularitu mezi dětmi i jejich rodiči a vyšly později souborně ve třech knihách.
 Po deseti letech práce  sérii ukončila a začala se více věnovat ilustracím, knižním obálkám a jiným komiksům. Souhrou okolností navázala kontakt s Thierry Groensteenem, významným francouzským komiksovým teoretikem a zakladatelem nakladatelství Editions de l´An 2, který v r. 2006 vydal její první album pro dospělé, Anna chce skočit (Anna en cavale). Tento kreslený román se dočkal příznivého přijetí kritiky a dočkal se i českého a polského vydání.
 Lomová publikovala množství kratších i delších komiksů v různých časopisech, českých i mezinárodních sbornících a almanaších (Aargh, Stripburger aj.), kreslí také komiksy o anglické a americké historii pro časopis Bridge, který slouží k výuce středoškolské angličtiny.
V roce 2010 strávila dva měsíce na rezidenčním pobytě v Maison des auteurs v Angoulême, kde pracovala na  kresleném románě Divoši, který dokončila v únoru 2011 v Linci (Atelierhaus Salzamt).
 V letech 2009-2011 vyučovala komiksový scénář na Literární akademii Josefa Škvoreckého v Praze, od roku 2011 působí na Ústavu umění a designu ZČU v Plzni.

Ohlasy:

http://www.iliteratura.cz

http://fanzine.topzine.cz

http://www.literarky.cz

Ilustrátor: Lucie Lomová
Nakladatel: Labyrint

Na odstřel

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy