Marek Vadas

Na útěku

Chlapec, jeho otec a pes Alan se nedobrovolně vydávají na cestu poté, co jejich rodné město zachvátila podivná choroba. Touží nalézt místo, kde by se mohli v klidu a míru usadit. Jejich cíl ale leží kdesi v nedohlednu. Při putování městy, vesnicemi a zeměmi nacházejí pomoc a přátelství, ale také různé druhy předsudků a odmítání. Barvitý, magicko-realistický příběh svými exotickými kulisami odkazuje k černému kontinentu, stejně jako k fantastickým Sindibádovým dobrodružstvím, zároveň však zůstává aktuální i ve vztahu k současnému světu.

Ilustrace v této knize jsou nesmírně moderní a obsahují množství zajímavých detailů. Zároveň jsou velmi grafické a v kombinaci s grafickou úpravou působivé. Barevná ilustrace cestovatelskému příběhu svědčí a živé barvy ostře kontrastují s tmavými postavami. Dětskou atmosféru poněkud umenšují ilustrace s nižší sytostí barev, gradací a texturou. Text a ilustrace dohromady působí harmonicky a vyjadřují pohyb a živoucí atmosféru.

Ze slovenského originálu přeložil Ondřej Kavalír.

O autorovi:

Marek Vadas (1971) vystudoval na Filozofické fakultě UK v Bratislavě estetiku a slovenský jazyk. Působil v reklamě, v současnosti pracuje ve slovenském Literárním informačním centru. Zabývá se také canisterapií. V Africe absolvoval několik delších pobytů, mnohokrát navštívil střední a západní část kontinentu (Kamerun, Čad, Gabon, Nigérie). Je poradcem v kamerunském království Nyenjei. Jeho Rozprávky z čiernej Afriky byly na Slovensku vyhlášeny nejlepší dětskou knihou roku 2004 a za povídkovou sbírku Léčitel (česky 2014) autor získal nejvýznamnější slovenskou literární cenu Anasoft litera 2007.

O ilustrátorce:

Daniela Olejníková (*1986) vystudovala bratislavskou Vysokou školu výtvarných umění (obor Malba a jiná média). V současné době se věnuje především digitální ilustraci, kterou ráda střídá s jinými technikami (akvarel, linoryt, sítotisk), s nimiž původně ve své tvorbě začínala. Za svou ilustrační tvorbu získala již dvakrát ocenění v soutěži Nejkrásnější knihy Slovenska. Ilustrovala knihu O basetovi, ktorý neznášal mľaskanie (ASIL, 2009), Vie, čo urobí (Artforum, 2013), Liek pre Vĺčika (ASIL, 2013), Havětník (Baobab, 2015), za niž obdržela ocenění Nejkrásnější česká kniha roku 2016, dále Největší přání (65.pole, 2017), Na útěku (Labyrint, 2017). Tvoří také pod značkou grafického studia Limb.


Recenze:
Jitka Nešporová, iliteratura.cz, 14. 6. 2018, dostupné zde.

Ilustrátor: Daniela Olejníková
Nakladatel: Labyrint
Počet stránek: 56
Formát knihy: 230 x 320

Kniha vyhrála v této kategorii:

Výtvarná část - b) knihy pro starší děti a mládež

Na útěku

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy