Nejlepší knihy dětem10.12. 2014

aneb Jak se vyznat v labyrintu současné literární tvorby pro děti

Kdo má děti a chce jim dopřát kvalitní literaturu, ví, jak je těžké zorientovat se v tom, co dnes knižní pulty i servery nabízejí. Právě proto Svaz českých knihkupců a nakladatelů spolu s Českou sekcí IBBY vydává už druhým rokem katalog s výběrem nejlepších původních českých knih, které vyšly v daném období (toto období v podstatě kopíruje školní rok, tedy od září do září). Sestavili jej dva z našich předních odborníků na dětskou literaturu,  Jana Čeňková a Petr Matoušek.

První rok existoval katalog pouze v elektronické podobě, ale i tak zaznamenal velký zájem ze stran knihkupců, knihoven a veřejnosti. V letošním roce přicházejí jeho iniciátoři s několika dalšími vylepšeními. Především katalog existuje i v tištěné podobě, takže jej knihkupci i knihovníci budou mít pohotově při ruce. Kromě toho vznikly i webové stránky, jejichž cílem je poskytnout o vybraných knihách co nejvíce informací. Web je propojen i s facebookovým profilem, který nabízí možnost zjistit odezvu veřejnosti. A konečně by se každý měsíc mělo uskutečnit jedno čtení v knikupectví či knihovně, při němž budou představeny vždy tři tituly ze stávajícího katalogu.

Katalog ke stažení zde.

 

 

Nejlepší knihy dětem

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy