Marek Toman

Neskutečná dobrodružství Florentina Flowerse, poctivého piráta ve službách madam L.

Jak souvisí Robinson Crusoe s J. A. Komenským? A co má společného dobrodružství se vzděláním? To se dozvíte v příběhu hocha z dobré rodiny, který se ocitl na pirátské lodi pod velením nejkrutějšího kapitána. Aby přežil, musí splnit neobvyklé literární úkoly. Spolehnout se může jen na pomoc pochybných existencí kolem sebe – a na vlastní důvtip. Neskutečná dobrodružství Florentina Flowerse jsou humoristickou knihou o přežití mezi pirátskou cháskou, ale také knihou o svobodě, kterou hledají piráti, stejně jako Florentin. Příběh z Karibiku počátku osmnáctého století je určen pro chlapce i dívky od devíti let. S lehkostí a vtipem krouží mezi skutečnými pirátskými zákoníky a klasickými literárními díly. Florentin ve svém příběhu objevuje sám sebe, ale i to, jak fungují vztahy mezi lidmi a lidská společnost vůbec.
Ilustrace jsou příjemně barevné. Větší jsou obdélníkového formátu a zachycující celé situace s dobovými loďmi, exotickými krajinami apod., Střídají je drobné kresbičky postav, které jsou někdy statické, jindy v akci. Stylizace autorce pomáhá dodržet, a se smyslem pro humor zdůraznit, prvky dobových reálií.

O autorovi

Marek Toman (1967) je český básník, prozaik, autor knih pro dospělé i pro děti, překladatel a publicista. Po studiu filozofie na Filozofické fakultě UK v Praze pracoval v letech 1992–1997 v literární redakci Českého rozhlasu a od roku 1998 působí na Ministerstvu zahraničních věcí ČR. Za román Chvála oportunismu (Torst, 2016) získal cenu Českého literárního fondu. Ve své tvorbě pro děti odkazuje Marek Toman ke starým pověstem a mýtům – Dobytí ostrova Saaremaa (Baronet, 2007) nebo Můj golem (Argo, 2009), ale využívá i mísení básnických a prozaických postupů, například v pohádce O Ryzce a Vraníkovi (Šimon Ryšavý, 2003). V roce 2010 byla jeho kniha pro mládež Můj Golem nominovaná na cenu Magnesia Litera a získala prestižní ocenění The White Raven. Jeho kniha pro děti Cukrárna u Šilhavého Jima (Baobab, 2018) byla oceněna Zlatou stuhou v kategorii beletrie pro mládež. V roce 2019 vydal též knihu pro dospělé publikum – Nutrie (Kniha Zlín), kde „dětští hrdinové vyprávějí dospělý příběh“ o porevolučním vývoji v České republice.

 

O ilustrátorce

Magdalena Rutová (*1988) vystudovala ateliér ilustrace a grafiky na Umprum. Zakladatelka a jediná zaměstnankyně první linorytecké fotobanky Linostock (www.linostock.com). Je autorkou komiksových stripů o Expertovi a jeho obdivovatelích. Její nápaditý, „radioaktivní“ projekt pro malé kreslíře Radio BUCH (Baobab, 2018) zahrnuje audioknihu a k ní přidružený dokreslovací sešit.

 

Recenze

Martina Siwek Macáková, iLiteratura, 16. 1. 2020, dostupné zde.

Ilustrátor: Magdalena Rutová
Nakladatel: Baobab
Počet stránek: 130
Formát knihy: 166x222

Kniha vyhrála v této kategorii:

Výtvarná část - b) knihy pro starší děti a mládež

Neskutečná dobrodružství Florentina Flowerse, poctivého piráta ve službách madam L.

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy