Vladimír Socha

Neznámí dinosauři

Prehistorické období naší planety trvalo miliony let a během té doby se na ní vystřídala ta nejpestřejší škála živočichů i rostlin. I proto čas od času vědci objeví fosilní pozůstatky dosud neznámých druhů.

Tato nádherně ilustrovaná původní česká encyklopedie vás prostřednictvím krátkých textů a boxů se zajímavostmi seznámí s celkem 40 zástupci dinosaurů nejrůznějších tvarů, velikostí i barev – obřích sauropodů, drobných opeřenců, dravců i býložravců.

O autorovi:

Mgr. Vladimír Socha (* 1. ledna 1982 v Hradci Králové) je publicistou, autorem populárně naučné literatury a popularizátorem paleontologie i přírodních věd jako takových. Po absolvování přírodovědného gymnázia vystudoval Univerzitu v Hradci Králové (2008), v současnosti působí zejména jako lektor a pedagog. Pravidelně přednáší v různých vzdělávacích institucích, přispívá články do několika populárně-naučných periodik (například tituly Příroda, 100+1 ZZ, Živá Historie ad.) a občasně vystupuje v pořadech Českého rozhlasu. V roce 2009 se účastnil vykopávek svrchnokřídových dinosaurů pod vedením Museum of the Rockies v americké Montaně. Publikoval zatím také sedm vlastních knižních titulů (z toho jedno 2. vydání) a tři brožurky o dinosaurech a pravěku pro děti. Knihy také příležitostně překládá, zejména anglicky psané tituly s historickým a přírodovědným zaměřením.

Jeho hlavními zájmy jsou paleontologie obratlovců, dějiny přírodních věd a historie obecně. Spoluorganizoval také výstavy ilustrací dinosaurů a jiných pravěkých zvířat, v poslední době například ve spolupráci se slovenským ilustrátorem Vladimírem Rimbalou. Dále spolupracoval například také s ilustrátory Lubomírem Kupčíkem nebo Petrem Modlitbou.

O ilustrátorovi:

Po ukončení základní školy se Lubomír Kupčík vyučil uměleckým malířem interiérů v Družstvu umělecké výroby Štuko. Poté se podílel na mnoha restaurátorských projektech (například Národní divadlo v Praze, Kostel svaté Ludmily na pražském Náměstí Míru, Španělský sál Pražského hradu a další). Jeho zájem o etnografii, zoologii a paleontologii ho vedly k tomu, že navázal spolupráci s časopisy Skaut, Junák a od roku 1991 též s časopisem Woodcraft. Jeho první knižní ilustrace vznikly ve spolupráci s časopisem Pevnost a s nakladatelstvím Triton. Ilustroval celou řadu knih převážně se sci-fi, fantasy a dobrodružnou tematikou.

Ilustrátor: Lubomír Kupčík
Nakladatel: Mladá fronta
Počet stránek: 112
Formát knihy: 230 x 173

Neznámí dinosauři

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy