Michaela Fišarová

Nikolina cesta

Nikola to doma nemá jednoduché. Táta je po smrti a s máminým přítelem Zdeňkem zrovna nevycházejí. Ještě že má mladšího brášku Martina, který ji má rád a se kterým si báječně rozumí. A taky paní Stoklasovou, která Martínka občas pohlídá, aby mohla Nikola do školy, kam už takhle moc nechodí. Jednou ale paní Stoklasová dostane infarkt. Martínek je zrovna u ní, zavolá jí záchranku a zachrání jí život. Paní Stoklasová mu za to chce splnit jedno přání - a Martínek si přeje, aby mohla Nikola jet na lyžák, na který maminka nemá peníze. Všechno vypadá dobře, dokonce i spolužák Sáďa je čím dál zajímavější. Jenže když se Nikola vrátí domů, věci naberou nepěkný spád...

O autorce:

Michaela Fišarová, učitelka a herečka, vstoupila do dětské literatury právě knihou Nikolina cesta, v níž velmi autenticky a s obdivuhodným citem pro dětskou duši zpracovala náročné téma domácího násilí. 

O ilustrátorce:

Jana Šťěpánová je charakteristická svou výtvarnou technikou, kterou sama vytvořila. Její ilustrace vznikají formou koláží z jemného japonského papíru washi. Inspirací jí bylo studim oděvního návrhářství, během kterého našla skrytý potenciál v papíru na střihy. 

Ukázka z knihy:

Pro přečtení klikněte ZDE.

 

Ilustrátor: Jana Šťepánová
Nakladatel: Albatros
Počet stránek: 192
Formát knihy: 145 x 205

Kniha vyhrála v této kategorii:

Literární část (Původní česká slovesná tvorba) - b) beletrie pro mládež

Nikolina cesta

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 25 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy