Odešla významná postava české ilustrace12.2. 2016

Dne 1. února letošního roku zemřel významný český ilustrátor, akademický malíř, grafik a typograf Lumír Ševčík. Jeho citlivýma, nadanýma rukama prošly stovky krásných dětských knih, které ovlivňovaly estetické cítění několika generací našich dětí. 

Lumír Ševčík (nar. 1921) vystudoval koncem 40. let 20. století VŠUP u profesora Antonína Strnadela a v roce 1953 nastoupil do Státního nakladatelství dětské knihy, tedy pozdějšího Albatrosu. Působil zde nejen jako ilustrátor, ale také jako výtvarný redaktor a grafik, který dával konečnou podobu i knihám mnohých svých kolegů. Stál u zrodu Klubu ilustrátorů dětské knihy, který byl založen roku 1990 a působí dodnes. 

Za svou tvorbu získal celou řadu ocenění, v roce 2010 mezi nimi přibyla i Zlatá stuha za celoživotní dílo. 

Z ilustrační tvorby vybíráme: Jindřich Šimon Baar: Vo kouzelnicích (1970), Lumír Čivrný: Doma i venku (1959), Herbert Friedrich: Ledové moře (1985), František Lazecký: Dukátová stařenka (1983), Oldřich Šuleř: Nic nalhaného, máloco pravda (1990). 

 

Lumír Ševčík byl mimořádně vnímavý, a to obohacovalo jeho uměleckou činnost. Ševčíkův výtvarný projev, převážně kresebný, byl košatý jeho citlivostí a citovostí jak v celé práci, tak ve vedení kreslířské čáry.
Už v dětských letech nakladatelství SNDK byl jeho výrazným a platným výtvarným redaktorem a vlajku Albatrosu hrdě nesl až do odchodu z redakce. Byl živými dějinami nakladatelství.
Všichni, kdo Lumíra Ševčíka poznali, budou vzpomínat na veselá vyprávění, na jeho jadrnou lašskou povahu a otevřené srdce.

Jindřich Kovařík

Odešla významná postava české ilustrace

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy