Barbro Lindgrenová

Oranžáda, Mazarén a Dartaňan

Tatínek, syn a dědeček, který je každý den něčím jiným – jednou námořníkem, jindy instalatérem, vedou roztomile ulítlý život v hloubi švédských lesů, a s nimi občas i pradědeček, téměř stoletý stařík, jenž bydlí na stromě a kuká jako kukačka. Garáž přestavěná na štičí rybníček? Nejlepší kamarád zloděj? Stodola plná krvežíznivých tygrů? Pipi Dlouhá punčocha by se od Oranžády, Mazaréna a Dartaňana mohla leccos přiučit. Nejklasičtější švédská dětská crazy knížka od nositelky ceny ALMA Barbro Lindgrenové, kterou přeložil Zbyněk Černík a ilustrovala Eva Sýkorová-Pekárková.

O překladateli:

Zbyněk Černík vystudoval anglistiku a nordistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Řadu let pracoval jako nakladatelský redaktor v Odeonu, později v Českém rozhlase, časopise Přítomnost... Nyní je pracovníkem Institutu umění - Divadelního ústavu v Praze. Doposud přeložil přes čtyři desítky titulů, především ze švédštiny. Vedle podstatné části literárního díla Ingmara Bergmana převedl do češtiny i další významné švédské prozaiky a dramatiky (Stig Dagerman, Per Olov Enquist, Lars Norén, Torgny Lindgren, August Strindberg aj.)

O ilustrátorce:

Eva Sýkorová-Pekárková (1958) vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, ateliér filmové a televizní grafiky u profesora Miloslava Jágra. Zabývá se ilustracemi a animovaným filmem. Ilustrovala mnoho knih pro děti a je také autorkou kreseb k večerníčku O kachně Matyldě, za který byla oceněna na festivalech ve Zlíně a Třeboni.

Ilustrátor: Eva Sýkorová-Pekárková
Překladatel: Zbyněk Černík
Nakladatel: Knižní klub
Počet stránek: 104
Formát knihy: 190 x 240

Oranžáda, Mazarén a Dartaňan

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy