Palác v Cihelné ozářil LUSTR26.9. 2015

Vybydlený palác v Cihelné ulici v srdci Malé strany se před několika lety stal domovem pozoruhodných kulturních projektů. Posledním z nich byl ve dnech 25.-27. září 2015 druhý ročník festivalu progresivních českých a slovenských ilustrátorů LUSTR. Cílem festivalu, který byl mimo jiné nominován na cenu Czech Grand Design 2014, je podle slov organizátorů "vystavit ty nejaktivnější ilustrátory, sejít se s nimi na jednom místě a vytvořit tak půdu pro vznik dalších, nových projektů a navázání spolupráce". 

Kromě toho se ale podařilo ještě něco jiného: vytvořit z paláce magický dům o více než třináctero komnatách, kde může návštěvník volně přecházet z jednoho podivuhodného světa výtvarného vidění do druhého. A to doslova. Každý z ilustrátorů (byli mezi nimi například Eva Maceková, Vendula Chalánková, Maria Makeeva, Patrik Antzak, David Krňanský a další) dostal k dispozici jeden "pokoj", který mohl pojmout zcela po svém. A tak zde bylo možné obdivovat nejen úhledně zarámované ilustrace adjustované na stěnách v jedné řadě za sebou, ale také divoké nástěnné malby, které mnohdy "přetékaly" z pokojů na spojovací chodby, či trojrozměrné instalace dotvářející celkový dojem z umělcovy tvorby. 

Po absolvování této tajuplné cesty ilustrátorskými vesmíry si člověk uvědomil, jak široké spektrum technik, přístupů a využití vlastně pojem ilustrace zahrnuje. A že zdaleka nejde jen o ilustrování děských knížek, jakkoli to je asi to, co si většina nejčastěji pod slovem ilustrace představí.

V doprovodném programu byly připraveny výtvarné dílny (Gelatology italského studia Fludd a Riso workshop rakouského studia Soybot), přednášky, projekce animovaného filmu Píseň moře a občerstvení domácího typu nabízelo v improvizované kavárně sdružení Hlína, svoje nové podzimní náladové číslo zde pokřtil dětský časopis Raketa. 

Jakkoli některé ilustrátorské vesmíry byly značně temné a mnozí dospělí by možná nechtěly, aby je jejich děti prozkoumávaly, organizátorům festivalu LUSTR se podařilo umožnit volné prolínání dětského vidění světa se světem dospělých. A to je dobře. Mezi těmito dvěma světy přece neexistuje přesně stanovená hranice. Děti v sboě ukrývají mnohá temná zákoutí (jen si vzpomeňme, jak mají rády drastické pohádky, jako je Červená Karkulka nebo Perníková chaloupka) a my dospělí v sobě ve větší či menší míře ukrýváme kus dítěte...

www.pagefive.com/lustr/

Palác v Cihelné ozářil LUSTR

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy