Matthew Dicks

Paměti imaginárního kamaráda

Mimořádně čtivý a vřelý příběh s jedinečným vypravěčem je oslavou odvahy, imaginace a především obětavého, nezištného přátelství.

Budo má ohromnou kliku. Je na světě už mnohem déle než většina imaginárních kamarádů. Navíc vypadá jako normální člověk. Jen je zkrátka imaginární. Vidí a slyší ho pouze osmiletý Max. Největší starost Budovi dělá, aby na něj Max nepřestal věřit, protože pak by zmizel. Max je jiný než ostatní děti, trpí ne přesně definovanou poruchou. To ale Budovi nevadí, Maxe bezvýhradně miluje a je jeho andělem strážným. Nedokáže ho ochránit jen před učitelkou paní Pattersonovu, která přišla o své vlastní dítě a věří, že ona jediná je schopna se o Maxe náležitě postarat. Když učitelka Maxe unese, Budo se ho snaží zachránit. Není to ale snadné, protože Budo nemůže komunikovat s vnějším světem. Nakonec se musí rozhodnout, co je důležitější: Maxovo štěstí, nebo jeho vlastní existence.

O autorovi:

Matthew Dicks je americký spisovatel a učitel na základní škole. Dosud je autorem tří knih, které si získaly mezinárodní ohlas a byly přeloženy do 25 jazyků (Something Missing, Unexpectedly, Milo, Memoirs of an Imaginary Friend). 

O překladatelce:

Dominika Křesťanová (*1966) je česká překladatelka a redaktorka. Vystudovala moderní filologii, obor angličtina-norština na FF UK, působila jako učitelka angličtiny na střední škole, pracovala v Reader´s Digest a v současné době se věnuje hlavně překladům irské, anglické a americké beletrie. Za svou překladatelskou činnost získala dvakrát tvůrčí odměnu Ceny Josefa Jungmanna a dvakrát byla oceněna Zlatou stuhou za překlad (2006 - Hodinový strojek od Philipa Pullmana, 2008 - Tajemství prstenců Saturnu od Philipa Reeva) a v roce 2010 získala za překlad Tajemství prstenců Saturnu Čestnou listinu IBBY (Honour List).

Ohlasy: 

Minirecenze a ukázka: http://www.literarky.cz

 

 

Překladatel: Dominika Křesťanová
Nakladatel: Argo
Počet stránek: 316
Formát knihy: 150 x 207

Paměti imaginárního kamaráda

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy