Vojtěch Mašek

Panáček, pecka, švestka, poleno a zase panáček

Pinocchio, neposedný a zlobivý dřevěný panáček Carla Collodiho, musí projít mnohým dobrodružstvím, než přijde k rozumu... Co ale musí absolvovat taková pecka, než se stane panáčkem? Dobrodružné a komické vyprávění jednoho mluvícího polena sleduje životní příběh švestkové pecky plný zákrut a eskapád. Vojtěch Mašek prokazuje cit pro živé až divadelní vyprávění a vrací na českou literární scénu pro děti smysl pro absurdní humor a uštěpačný spisovatelský nadhled. Bohaté linorytové ilustrace grafika a výtvarníka Chrudoše Valouška jsou jako vždy strhující. Některé výjevy jsou pojaté jako dynamické obrazy, jiné připomínají obrazové tabule a v knize najdeme i řadu komiksových čísel. Chrudoš Valoušek a Vojtěch Mašek zkrátka nenechávají čtenáře na pochybách o tom, že Poleno se stalo novou zásadní postavou českých knižních dějin. 

„Na rozdíl od Otesánka ustrnuvšího u hlášky ,Mámo, já mám hlad!‘ je Maškovo mluvící poleno rozený pábitel. O svém životě, který započalo jako pecka ve švestce, vypráví jednu vtipnou historku za druhou. A sekunduje mu barevné groteskní vyprávění obrazové." Martina Siwek Macáková, iliteratura.cz, 6. 9. 2018

„Ilustrace textu Vojtěcha Maška od Chrudoše Valouška a v grafické úpravě Juraje Horvátha dělají z knihy takový malý zázrak poněkud větších rozměrů. Zdánlivá brutalita Valouškova linorydla spolu se sebejistou Horváthovou typografií způsobily, že knihy se může s vervou chopit jak dospělý čtenář, tak nedospělý ještě nečtenář, a nemusejí mít strach, že jí či sobě nějak ublíží. Dítě s ní může mlátit staršího bráchu po hlavě, táta na ní může dětem nosit snídani a všichni z ní můžou mít radost, pokud nikomu – ani mámě – nebude vadit, že se nikam nevejde a všude trčí. Ale to je přece na knihách to nejlepší, že se jich jen tak nezbavíte, když je máte rádi.“ Citace z výroku porotců Zlaté stuhy k oceněné knize.

Kniha získala první místo v soutěži Nejkrásnější česká kniha roku 2017 a prestižní ocenění Bologna Ragazzi Award 2019 na veletrhu dětských knih v Bologni.

O autorovi:

Vojtěch Mašek (*1977), výtvarník, komiksový a filmový scenárista. Vystudoval scenáristiku na FAMU. S Džianem Babanem je autorem komiksové trilogie Monstrkabaret Freda Brunolda uvádí (2004–2008), Pandemonium aneb Dějiny sousedství (2008), Hanka (2009), Ve stínu šumavských hvozdů (2011, výtvarník J. Grus) a Hovory z rezidence Schlechtfreund (2013). Pracoval na komiksech O přibjehi (2010, s M. Bořkovcovou a M. Hajskou) a Chyba (2011, scénář s M. Šindelkou, výtvarník M. Lipavský a Pure Beauty). S Džianem Babanem je autorem divadelních představení Jožkalipnikjebožíčlověkaneumílhát! 1–15 (2004–2014). S Karolinou Voňkovou přišel s nápadem tzv. Recykliteratury (Lipnik, 2015). Jedná se o kombinování fotografií a textů nalezených v knihách a časopisech, čímž vznikají zejména krátké anekdoty, často absurdní, které se občas mohou spojit v ucelený příběh. Je autorem knihy Panáček, pecka, švestka, poleno a zase panáček (Baobab, 2017), která získala Zlatou stuhu a cenu Nejkrásnější kniha roku 2017.

O ilustrátorovi:

Chrudoš Valoušek (*1960), grafik a ilustrátor, vystudoval VŠUP, ateliér užitá malba v architektuře. Vytváří linoryty, v nichž propojuje výraznou černou konturu s barevnými plochami. Je nositelem ceny za linoryt udělované v rámci soutěže Grafika roku (1998). Za svou ryze autorskou knihu Chrudošův mix přísloví (Baobab & GplusG, 2008) získal prestižní ocenění v soutěži Nejkrásnější knihy světa, která se pořádá v rámci mezinárodního knižního veletrhu v Lipsku. Ilustroval například knihu O Zlaté mrkvi (Baobab 2003), Zazi v metru (Albatros 2010), Žaloudění v Kundibále (Arbor Vitae 2010), Hrábky, drábky, odpadky (Albatros, 2012) a další tituly. Kniha Panáček, pecka, švestka, poleno a zase panáček (Baobab, 2017), kterou ilustroval, získala Zlatou stuhu a cenu Nejkrásnější kniha roku 2017. Vystavuje v Čechách i zahraničí, jeho práce jsou zastoupeny ve veřejných sbírkách.


Recenze:
Martina Siwek Macáková, iliteratura.cz, 6. 9. 2018, dostupné zde.
Milena Šubrtová, Tvar 21/2018, dostupné zde.

Ilustrátor: Chrudoš Valoušek
Nakladatel: Baobab
Počet stránek: 92
Formát knihy: 285 x 345

Kniha vyhrála v této kategorii:

Výtvarná část - d) výtvarný počin roku

Panáček, pecka, švestka, poleno a zase panáček

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy