Daniel Pennac

Pes paličák

Už když se narodí, nikdo toho šeredného čokla nechce, ale on má zatracené štěstí. Životu se naučí na smetišti, v útulku i v pařížských ulicích. Skutečný psí román o hledání lásky a přátelství z pera slavného francouzského spisovatele. Přes nesčetné peripetie se odložené štěně a hlavní hrdina knihy pes paličák dostane ze skládky na předměstí v Nice a do psího útulku. Zakotví v Paříži u své vyvolené paničky Kouli: rozmazlené a příšerné holčičky, která se i přesto stane jeho jedinou a milovanou paní. To vše ve vyprávění psa paličáka, který ví, že lidi se holt musí ochočit! Pennacovo vyprávění osciluje mezi skvělou karikaturou "dvojnožců", se kterými se pes na své cestě setkává (vtipná setkání s řezníkem, maloměstskou paničkou a rodinou holčičky Kouli) a dobrodružnou ságou o věrnosti a přátelství. Rozhodně patří k textům, které by děti národa milovníků psů neměly postrádat ve své knihovně.

O autorovi:

Daniel Pennac, vlastním jménem Daniel Pennacchioni, se narodil 1. prosince 1944 v marocké Casablance jako čtvrtý a také poslední syn v rodině. Jeho otec byl voják, a tak se za ním celá rodina stěhovala tam, kam ho právě odveleli: po Africe, Asii i Evropě (ve Francii žili jeden čas v Přímořských Alpách).

Studia humanitních věd ho nasměrovala k učení, v letech 1965–1995 učil na druhém stupni a potom na gymnáziích v Soisson a v Paříži. První knihu napsal v roce 1973, poté co absolvoval základní vojenskou službu. Aby nezpůsobil újmu svému otci, změnil si jméno na Daniel Pennac.

Od roku 1979 Pennac dva roky pobývá v Brazílii. Toto období se o dvacet tři let později stane inspirací k jeho Diktátor a hamaka. V roce 1985 vydává v ediční řadě Černá série (Série noire) první část ságy o smolaři Benjaminu Malaussenovi - Lidožrouti z obchoďáku (Au bonheur des ogres, česky 2004, Mladá fronta), která ho rázem proslaví. Po „černé řadě“ přichází s tetralogií pro dětské čtenáře Kamo, v níž hlavní roli hraje kamarádství a samozřejmě škola (Kamo – Nápad století, Kamo a já, Kamo – Agentura Babylon, Kamo na útěku, 1992–1997; česky nakladatelství Meander 2012–2014). Kromě próz pro dospělé i děti (v češtině vyšla i próza Pes paličák, Baobab 2011) je Pennac autorem několika teoretických knih. V eseji Jako román (Comme un roman, česky Mladá fronta2004) se zamýšlí nad tím, jak dětem předat radost ze čtení. Pennac se podílel na tvorbě několika komiksových alb a filmových i televizních scénářů. Za svá díla získal celou řadu ocenění (1988 Mystère de la critique, 2000 Prix Ulysse, 2007 Prix Renaudot, 2008 Grand prix Metropolis bleu za celoživotní dílo).

O ilustrátorce:

Dora Dutková se narodila 1. prosince 1980 v Praze. Studovala na FFUK v Praze, obor filosofie, absolvovala ateliér ilustrace a grafiky na VŠUP v Praze. Věnuje se kresbě, grafice, animovanému filmu a ilustraci. V nakladatelství Scientia jí vyšla autorská knížka pro děti Vytahaný koblih, pro nakladatelství Labyrint nově ilustrovala Šibeniční písně Christiana Morgensterna. Výtvarná redaktorka a ilustrátorka týdeníku A2.

Ilustrátor: Dora Dutková
Překladatel: Drahoslava Janderová
Nakladatel: Baobab
Počet stránek: 152
Formát knihy: 150 x 210

Kniha vyhrála v této kategorii:

Překladová část - a) beletrie pro děti

Pes paličák

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy