Pavel Hrnčíř

Plechová Mína

Kdysi nedávno žila v jisté zemi třetího světa plné vyznavačů zeleniny holčička, která dala napít vody neznámému vojínovi ve stavu značné podroušenosti, a ten ji za dobrý skutek odměnil hračkou ze své výzbroje. Teď sedí dívka ve vlaku do hlavního města, kam jede za příbuznými, a nemá nejmenší ponětí, jak hrůznou plechatici si veze na sedadle jako spolucestující. Kdyby to bouchlo, nejspíš z toho bude kolem pěkné ratatouille!

Zběsilou honičku za nevybuchlou minou líčí Pavel Hrnčíř kulometnou palbou úsečných krátkých vět, jaký si od počátku své tvorby vyhradil pro osvěžující dobrodružství z říše nonsensu. Zvlášť po zkušenostech z míst humanitárních katastrof mu tento lapidární styl napomáhá zvládnout vážnost tématu i didaktický záměr psaní pro děti. A přesto je z jeho tragikomedie zřejmé, jak absurdní počínání představuje válčení, s nímž není radno se zaplétat ani při hře na vojáčky.

O autorovi:

Pavel Hrnčíř (*1965) vystudoval knihovnictví na FF UK a působil v Památníku národního písemnictví. Od roku 1994 je činný v diplomatických službách: zprvu jako kulturní rada v Paříži, od roku 2005 v Ženevě a Štrasburku při Radě Evropy. Zabývá se problematikou humanitární pomoci a spoluorganizuje mise například na thajsko-barmské hranici, v Pobřeží slonoviny či Tunisku. Zájem o jazykovou komiku v krajině nonsensu prokázal v debutu Komínek a Budíček. Typickým spontánně absurdním projevem se vyznačuje i nápadník Mámo, táto, pojďte si hrát na balón.

O ilustrátorovi:

David Böhm (*1982) absolvoval pražskou AVU. Je spoluzakladatelem komiksových novin KIX a při volné tvorbě spolupracuje zejména s kolegou Jiřím Frantou. Spolu s Pavlem Hrnčířem se zúčastnil humanitárního projektu organizace Siriri na podporu vzdělanosti a dostupnosti pitné vody ve Středoafrické republice.

Ohlasy:

http://www.iliteratura.cz/Clanek/31169/hrncir-pavel-plechova-mina

Ilustrátor: David Böhm
Nakladatel: Meander
Počet stránek: 64
Formát knihy: 210 x 210

Plechová Mína

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 25 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy