Terry Jones

Pohádky k neuvěření

Originální pohádky postavené na poetické grotesce, nonsensu a nezvyklých kontrastech starého a nového. Ve svých moderních pohádkách, které stojí na paradoxech, neočekávaných kombinacích a bláznivém dotahování známých pohádkových motivů, vychází Jones z tradice Lewise Carrolla, Edwarda Leara a Roalda Dahla. Z české literatury Jonesovy nonsensy připomínají nejvíc ze všeho Jana Wericha a jeho moderní pohádky shrnuté v cyklech Fimfárum a Deoduši.. V této sbírce zpracovává neotřelým způsobem klasické náměty (pohled z jiné strany na kouzelné zrcadlo zlé královny ze Sněhurčina příběhu, historka o člověku, jenž měl podobně jako Grimmovic holčička Čtyřočka oči doslova všude, ale stejně jimi nedokázal zahlédnout nic podstatného, lidožravý obr tak pomalý, že trvá dny a měsíce, než se přiblíží ke kořisti a než k jeho pidimozečku dospěje kloudná myšlenka).

Vynikající kniha pro děti i dospělé.

O autorovi:

Terry Jones (*1942) je velšský komik a režisér, jeden z šestice kultovní komediální skupiny Monty Python. 

O překladateli: 

Petr Matoušek (*1968) vystudoval Fakultu sociálních věd UK v Praze, obor žurnalistika a nakladatelská věda, a jako literární kritik a redaktor se specializuje na anglickojazyčnou beletrii a literaturu pro děti. Založil samizdatový časopis Otrušík, vedl týdeník Nové knihy, působil v Lidových novinách, jeho stati, recenze a pořady se objevují v českých denících nebo na vlnách rozhlasové stanice Vltava. Sestavil antologii moderní britské prózy Britská čítanka – Hedvábný manšestr (2001, 2004, 2008) a je spoluautorem výročních katalogů Nejlepší knihy dětem (od 2013), vydávaných Svazem českých knihkupců a nakladatelů (s J. Čeňkovou). Jako spolupracovník předních českých nakladatelství se podílel na vydání dvou stovek překladů z anglofonních literatur pro dospělé i pro mládež jako editor, autor doslovů či nejnověji překladatel.

Ohlasy:

http://www.bux.cz

http://www.iliteratura.cz

http://kultura.idnes.cz

Ilustrátor: Michael Forman
Překladatel: Petr Matoušek
Nakladatel: Knižní klub
Počet stránek: 152
Formát knihy: 175 x 246

Pohádky k neuvěření

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy